Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda Açıklamalarda Bulundu

Fotoğraf : T.C. Cumhurbaşkanlığı Resmi Sitesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM AK Parti Grup Toplantısı’nda önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına Dağlık Karabağ’ın kurtuluşu dolayısıyla Azerbaycan’ı tebrik ederek başladı.

“Türkiye, anlaşmanın uygulanmasını gözetmek ve denetlemek üzere bölgede kurulacak ortak barış gücünde, Rusya ile birlikte yer alacaktır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ateşkesin kontrolü ve denetimi için oluşturulacak Ortak Türk-Rus Merkezi ile ilgili mutabakat zaptının bu sabah imzalandığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu merkezin, Azerbaycan’ın işgalden kurtarılan toprakları üzerinde kurulacağını, Dağlık Karabağ’daki ateşkesin ihlalini önlemeye yönelik tüm tedbirlerin bu merkez tarafından alınacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Son çatışmalar boyunca da sürekli yerleşim yerlerini hedef alarak pek çok masumun hayatını kaybetmesine yol açan Ermenistan’ın cinayetlerinin aksine, artık hiçbir sivilin zarar görmemesi sağlanacaktır. Azerbaycan devleti de bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da hiçbir sivilin zarar görmeyeceğinin taahhüdünü zaten vermiştir. İşgal altındaki toprakların ve Karabağ’ın özgürlüğüne kavuşması sürecinde canla başla gayret gösteren askeri ve istihbarat danışmanlarımız ile diplomatlarımıza teşekkür ediyorum. Karabağ’ın yeniden Azerbaycan yurdu haline gelmesiyle, hepsini de rahmetle yad ettiğimiz Mehmet Emin Resulzade’nin, Enver Paşa’nın, Nuri Paşa’nın, Zeynel Abidin Tagiyev’in, Hüseyin Cavid’in, Ahmet Cavad’ın, Umummilli lider Haydar Aliyev’in hatıraları şad olmuştur. Azerbaycanlı kardeşlerimizin sevinçleri sevincimiz, gururları gururumuzdur. İnşallah bundan sonra Azerbaycan’la çok daha yakın, çok daha güçlü iş birliği içinde olacak, ortak geleceğimizi birlikte inşa edeceğiz.”

Suriye’de de Karabağ’dakine benzer bir barış ve huzur döneminin en kısa sürede başlamasını can-ı gönülden arzu ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun için Suriye topraklarını kana bulayan rejimin ve terör örgütlerinin devre dışı bırakılması gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’nin doğrudan ülke halkının iradesiyle biçimlenecek yeni bir Suriye’nin inşası için, Rusya başta olmak üzere, bölgede etkili olan güçlerle daha yakın çalışmaya hazır olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuda Rusya ile sürekli irtibat halinde olunduğunu, Suriye’deki süreci de süratle, suhuletle halletmenin gayretini verdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görevinden af talebinde bulunan ve talebi kabul edilen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a da hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek, “Kendisi, sağlık sorunları sebebiyle vazifesinden affını istedi, biz de bu talebi kabul ederek, Hazine ve Maliye Bakanı olarak yerine Lütfi Elvan arkadaşımızı atamış olduk. Yeni Hazine ve Maliye Bakanımıza görevinde başarılar diliyorum. Rabbim mahcup etmesin” ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası başkanlığında da bir görev değişikliği yaptıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmişte Maliye Bakanı, son olarak da Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı olarak görev yapan Naci Ağbal’ı bu göreve atandığını belirterek, yeni Merkez Bankası Başkanı Ağbal’a başarılar diledi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde değişiklik olacağı, bakanlıkların yapısının tadil edileceği iddialarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bugünlerde bir kez daha tedavüle sokulan, kabine değişikliği veya bakanlıkların yapısının tadil edileceği yönündeki spekülasyonlar, içi boş, tamamen masa başında uydurulan haberler… Bizim medyanın böyle işi gücü yok. Acaba ne yapalım da biz şu anda hükûmeti rahatsız edelim. Ya da ne yapalım da ülkenin kulağına kar suyu kaçıralım. Tayyip Erdoğan masa başı kalemşörlerin yazdıklarıyla amel etmez. Bunu geçin. Yani siz yazacaksınız veya televizyonlarda konuşacaksınız ben de onlarla muamele edeceğim… Siz şu 18 yıl içerisinde böyle bir şey gördünüz mü? Böyle bir adım attığımızı gördünüz mü? Atmayız, attıramazsınız bize. Biz buralara bu makalelerle gelmedik, bu kalemlerle gelmedik. Biz tam aksine, bu kalemşörlerle savaşa savaşa bu makama geldik. Çünkü biliyoruz ki sizler bu ülkede bu milletin menfaatine hayırlı bir rüya görmezsiniz. Yeni yönetim sistemimizde, değişim gerekiyorsa bunun yerini ve zamanını milletin yetki verdiği Cumhurbaşkanı belirler. Gerektiğinde bu değişimi anında hayata geçirecek olan da yine Cumhurbaşkanıdır. Milletimizin bize verdiği yetki ve sorumluluğu, kendi planlarımız, programlarımız, değerlendirmelerimiz ışığında yapmak en başta gelen vazifemizdir.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.