Cumhurbaşkanı Erdoğan Irak Başbakanı Sudani İle Görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan Irak Başbakanı Sudani İle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde görüştü (Fotoğraf: AKP web sitesi)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak başbakanı Şiya es-Suadani’yle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şiya es-Suadani’yi kulliyede resmi törenle karşıladı. Cumhurbaşkanı  Erdoğan ve Irak Başbakanı Sudani’nin tören alanındaki yerlerini almalarının ardından iki ülkenin millî marşları çalındı. Irak Başbakanı Sudani’nin tören kıtasını selamlamasının ardından iki lider Türkiye ve Irak bayrakları önünde basın mensuplarına poz verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Irak Başbakanı Sudani daha sonra baş başa görüşmelerini gerçekleştirmek üzere Cumhurbaşkanlığı Külliyesine geçti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre görüşmede, “Türkiye-Irak ilişkileri ve bölgesel konular” ele alındı. Erdoğan görüşmede, önümüzdeki dönemde “ikili ve bölgesel işbirliğinin her alanda daha da güçleneceğine inandığını” ifade etti.

Irak’ın huzur, istikrar ve toprak bütünlüğüne Türkiye’ninki kadar önem verdiklerini belirten Erdoğan, PKK’nın Irak topraklarındaki mevcudiyetine son verilmesinin bu ülkenin milli güvenlik menfaatlerinin de gereği olduğunu dile getirdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da Irak Savunma Bakanı Sabit Muhammed Said Rıza Al Abbasi ile görüştü. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Abbasi’yi Milli Savunma Bakanlığında askeri törenle karşıladı.

Görüşmede Hulusi Akar, bölgesel savunma, güvenlik ve savunma sanayiinde iş birliği konularının ele alındığ , PKK’ye yönelik operasyonlara değinildiğini, Türkiye’nin tüm komşularının sınır ve toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu söyledi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.