Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya Başbakanı Meloni İle Görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile telefonda görüştü. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede, İsrail’in Gazze’ye yönelik şiddetini artıran ve insan hakları ihlallerini içeren saldırıları ile bölgede yaşanan insani kriz ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin topraklarına yönelen vahşetin giderek derinleştiğine, sivil ölümlerinin her geçen dakika arttığına dikkat çekerek savaş suçları işleyen İsrail’in uluslararası mahkemelerde cezalandırılması yönünde çalışacaklarını ve ateşkesin ve kalıcı barışın sağlanması için İtalya’dan destek beklediğini vurguladı.

İtalya’dan Açıklama Geldi

Görüşmeye ilişkin İtalya’dan da açıklama geldi.

İtalya Başbakanlığından yapılan açıklamada, Meloni’nin müttefik milletlerin başlıca devlet ve hükümet başkanları ve Orta Doğu bölgesinde sürmekte olan derin krizden en çok etkilenen ülkelerin liderleriyle yakın temas halinde olmaya devam ettiği belirtildi.

Başbakan Meloni’nin bu kapsamda bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile detaylı bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği vurgulanan açıklamada, “Görüş alışverişi sırasında, süregelen krize ilişkin son gelişmeler ele alındı. Başbakan, bölgenin geri kalanına yayılmaması gereken çatışmanın hızlı bir şekilde azalmasını diledi ve Türkiye’nin, bu bağlamda oynadığı son derece önemli rolün altını çizdi.” ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.