Cumhurbaşkanı Erdoğan Tekirdağ Şehir Hastanesi’nin Açılışınında Açıklamalarda Bulundu

Fotoğraf : T.C. Cumhurbaşkanlığı Resmi Sitesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tekirdağ’da İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi Açılış Töreni’nde açıklamalarda bulundu.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Tekirdağ’a beşinci ziyaretini gerçekleştirdiğini belirterek, daha önce de başbakanlığı döneminde farklı vesilelerle şehri ziyaret ettiğini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim meydanlarında ne söz verdilerse, göreve geldiklerinde onları tek tek hayata geçirdiklerinin altını çizerek, Tekirdağ’ın projelerini de bizzat takip ederek sıkıntılarını, sorunlarını çözüme kavuşturduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyledir :

“18 yıllık iktidarlarımız döneminde elde ettiğimiz başarıları kömüre, makarnaya, bir torba pirince bağlayanlar oldu. Milletten teveccüh göremeyenler, milletin takdirine mazhar olamayanlar milleti tahkir ederek kendilerini avutmaya çalıştılar. Bunlar emek vermek, gayret etmek, üretmek yerine çalışana, üretene, hizmet götürene çamur atmayı marifet zannettiler. Milleti anlamak, milletin derdine ortak olmak yerine, Ankara’daki sırça köşklerinden, gazetelerdeki köşelerinden milleti aşılamayı tercih ettiler.

Bugün resmî açılışını yaptığımız veya yapmakta olduğumuz İsmail Fehmi Cumalıoğlu Tekirdağ Şehir Hastanesi her bakımdan şehrimizin iftihar kaynağı olacak bir eserdir. Peki, kim bu İsmail Fehmi Cumalıoğlu? Fehmi Ağabeyimiz 1912 doğumlu, Tekirdağ Hayrabolu doğumlu. O da doktor, ama aynı zamanda siyasetçi. Ve siyasetçiliğinde çok iyi tanıştığımız, tanıdığımız değerli bir büyüğümüz, ağabeyimiz. Ben şimdi helikopterle yolda gelirken Meclis Başkanımız Mustafa Bey dedi ki; Fehmi Bey buralı, aynı zamanda da doktor. Tabii Çalışma Bakanlığı yapmış, partimizin en üst kademelerinde o zaman bulunmuş olan bir ağabeyimizdi. Dedik ki; ya ne düşünüyoruz, buraya yakışacak olan, Fehmi Ağabeyimizi de ölümsüzleştirecek olan böyle güzel bir eserdir.

Büyük devlet zor zamanlarda vatandaşının yanında olabilen devlettir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgın döneminde Türkiye’nin yaptığı yatırımlara değindi. Kâğıt üzerinde maddi bakımdan zengin görünen ülkelerin hastane kapasitesi, sağlık personel sayısı, sağlık sistemleri bakımından ne kadar yetersiz olduğunun ortaya çıktığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çok ciddi bir sağlık ordumuz var ve bu sağlık ordumuzla da bu süreç içerisinde çok ciddi bir savaş verildi. Ve sağlık ordumuzun içerisinde tabi ölenlerimiz, şehitlerimiz oldu, Allah onlara da rahmet eylesin, inşallah mekânları da cennet olsun. Ve onlar da yılmadan, usanmadan bütün bu enfeksiyon mücadelesiyle mücadele ettiler, çekinmediler. Ve bu mücadeleyi, bu savaşı açık, net verdiler, hâlâ da veriyorlar kolay bir iş değil. Ve bu mesleğin zaten güzelliği burada, bu mesleğin cazibesi burada. İnanıyorum ki özellikle sağlık personelimize karşı bazı yerlerde yapılan haysiyetsiz, terbiyesiz bazı saldırılar bunların bir defa kadri kıymet bilmeyişlerinin bir alametifarikasıdır. Onlar da bedellerini zaten ama bu dünyada, ama ebedi âlemde ödeyeceklerdir. Bütün bu süreçten gerçekten insanlık adına kaygı verici görüntülere de şahit olduk. İnsanların dünyada ilgisizlikten öldüğü, sağlık çalışanlarının maske dahi bulamadığı, yaşlı bakım evlerinden hepimizin yüreğini dağlayan görüntülerin yansıdığı durumlarla karşılaştık. Türkiye sahip olduğu güçlü sağlık altyapısı ve genel sağlık sigortası sistemiyle salgın sürecinde dikkatleri üzerinde toplamıştır.

Salgınla mücadelede her vatandaşa büyük sorumluluk düştüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Salgınla mücadelenin ilk ve en önemli şartı virüsü kapmamak, hastalığa yakalanmamaktır. Bunun için de TMM diyerek sloganlaştırdığımız temizlik, maske, mesafe kurallarına uyulması şarttır. Tüm vatandaşlarımı hem kendi sağlıkları, hem de kendi sevdiklerinin sağlığı için kurallara riayet etmeye çağırıyorum. Unutmayalım, bu kurallara uymak hem insanlık, hem de vatandaşlık görevimizdir. Yaklaşık 9 aydır canla başla çalışan sağlık personelimize minnet borcumuzu ancak bu kurallara sıkı sıkıya riayet ederek ödeyebiliriz. Milletimizin bu konuda gereken hassasiyeti göstereceğine inanıyorum.”

Fotoğraf : T.C. Cumhurbaşkanlığı Resmi Sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı yapılan İsmail Fehmi Cumalıoğlu Tekirdağ Şehir Hastanesi’nin hayırlı olmasını dileyerek, bu eserin Türkiye’ye ve Tekirdağ’a kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve hastaneye adı verilen İsmail Fehmi Cumalıoğlu’nun yakınları ile açılış kurdelesini kesti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.