Cumhurbaşkanı Erdoğan Toplantı Sonrası Önemli Açıklamalarda Bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Erdoğan sözlerine “Aziz milletim sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Kabinemizin 29. toplantımızı gerçekleştirdik. Ramazan ayının birliğimizi kardeşliğimizi güçlendirmesini diliyorum. Küresel felaket halini alan corona hastalığının üstesinden gelerek Ramazan’ın sonunda çifte bayram yapmak istiyoruz.”diyerek başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Konuşmasından Başlıklar:

“Ramazan ayının sonunda çifte bayram yapmayı umut ediyoruz.Türkiye toplam hasta sayısına göre ölüm oranı bakımından da Avrupa’daki en iyi ülke durumundadır.

Yurt dışında yerleşik olmayan 40 bine yakın vatandaşımızı ülkemize getirdik. 59 ayrı ülkeden 25 bin vatandaşımızı daha ülkemize getiriyoruz.

İsveç’te salgın hastalığa maruz kalmasına rağmen tedavi edilmeyen vatandaşımızı kızının çağrısın kulak vererek ülkemize getirdik. Şu anda Ankara Şehir Hastanesi’nde tedavisi yapılıyor.

Avrupa ve ABD’de durumları pek çok ağır hastanın sigortası olmadığı veya hastanede kapasitesi yetmediği için kendi hallerine terk edildiği bilinen bir gerçektir.

Yıllarca ülkemizin sağlık sistemini ve altyapısını eleştirenler ortaya çıkan tablo karşısında umarım biraz  mahcup olmuşlardır.

Sağlık kuruluşlarımızla vatandaşlarımıza birinci sınıf hizmet veriyoruz.

Son olarak ABD’ye tıbbi yardım malzemelerini de yarın gönderiyoruz.

Adliyelerdeki dava, icra, şikayet, itiraz, bildirim süreleriyle ilgili ertelemenin 30 Nisan’da dolan tarihini 15 Haziran’a kadar uzatıyoruz.

Bu hastalık insandan insana bulaşarak yayılıyor. 

İşten çıkarmayı 3 ay kısıtlayarak istihdamı koruma altına aldık. Telafi çalışma süresini de 2 aydan 4 aya çıkararak istihdamda devamlılığın sürmesini temin ettik.

Önce 2 milyon 100 bin haneye, ardından 2 milyon 300 bin haneye olmak üzere toplam 4 milyon 400 bin haneye biner lira nakdi destek verdik.

Salgının kontrol altına alınmasında insanların kalabalık şekilde bulunduğu faaliyetlere ara verilmesinin büyük katkısı olmuştur.

Hafta sonları sokağa çıkma sınırlandırmasını bayram sonrasına kadar sürdürmeyi düşünüyoruz.

31 ilimizde 1 Mayıs gece 00.00’dan başlayıp 3 Mayıs gece 24’e kadar devam edecek sokağa çıkma sınırlandırmasına hassasiyetle riayet etmelerini istiyoruz. Marketler cuma günü saat 09.00 14.00 arasında açık olacak.

Herhangi bir ön şart aramaksızın başvuran ve ihtiyaç sahibi tespit edilen herkese biner lira yardım yapacağımız üçüncü bir destek paketini devreye aldık.”Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.