Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Türkiye İçin Birinci Derecede Tehlikeli Terör Örgütü FETÖ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Şu anda bizim için birinci derecede FETÖ var. Çünkü FETÖ yayılmacı bir anlayışla ülkemde şu anda çok farklı bir konumda ve birinci derecededir ve birinci derecede olan bu FETÖ’yü süratle temizlemenin gayreti içerisindeyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hindistan ziyareti öncesinde bir Hindistan televizyonunda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. AK Parti’nin yapılan eleştirilerin aksine, Türkiye’deki her kesimi kucaklayan bir siyasi hareket olduğuna değinen Erdoğan, “Çok geniş katmanlı, halkını kucaklayan, halkına gerçekten anlayışla yaklaşan ve hiçbir din, dil, bu noktada düşünce, hak, özgürlükler, herhangi bir ayrım yapmaksızın bu geniş kucaklama anlayışı bizi Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 52’ye taşıdı. Parti olarak ise sürekli yükselen ve yüzde 50’ye kadar dayanan oy aldık. Parlamentoda ise hiçbir zaman yüzde 60’ın altına düşmedik. Bu bir şeyi gösteriyor; demek ki halkını bölen-parçalayan değil halkını kucaklayan bir siyasi hareket. Bölen-parçalayan olsa, halkımız bizi demokratik bir rejim içerisinde böyle bir yere taşır mı, taşımaz” şeklinde konuştu.

Erdoğan, Pakistan ve Hindistan arasındaki ilişkilerin her geçen gün daha da iyiye gittiğini görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Hindistan ve Pakistan arasındaki “Keşmir” sorunu olarak bilinen konunun kendilerini üzdüğünü kaydeden Erdoğan, “Bu, her iki ülkenin de aslında üzüntü duyduğu bir konudur. Bunların aşılması bana göre dünya barışına önemli bir katkı sağlayacaktır. Yaklaşık 70 yıldır çözülemeyen bu sorunu çözmek, inanıyorum ki; her iki ülkenin de lehine olacaktır. İstediğimiz tek şey var. Biz dost kazanacağız ve dostlarımızı artıracağız. Bu bölgede Hindistan bizim dostumuz, Pakistan da bizim dostumuz. Ayrıca, bizim kadim dostluğumuzu perçinleyen bazı şeyler var. Nedir? Örneğin dini noktada Hindistan’la da bizim dostluğun yanında aynı şekilde Müslüman kardeşlerimiz var, Pakistan’da da bizim Müslüman kardeşlerimiz var. Bizim hepsiyle bu diyalogumuzu onları bir köprü kılmak vasıtasıyla geliştirmemizde büyük faydalar olduğuna özellikle inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’de Kürt vatandaşlarımızla sorunumuz yok”

Erdoğan, Keşmir sorunu ile Türkiye’deki “Kürt meselesi”ni mukayese eden soru üzerine şu cevabı verdi:
“Bunlar birbirine benzer halde kıyaslarsak yanlış yaparız. Şimdi bizim Türkiye’de Kürt vatandaşlarımızla sorunumuz yok, bunu birbirine karıştırmayalım. Bizim bir terör örgütüyle sorunumuz var, anlatabiliyor muyum? Yani şu anda Keşmir sorunuyla alakalı konu bu değil. Orada bir defa farklı bir olay var, orada toprak sorununa varıncaya kadar birçok sorunlar var. Dolayısıyla Pakistan kendi tezlerini devlet olarak ileri sürdüğü zaman kendine göre haklı, Hindistan kendi tezini ileri sürdüğü zaman kendine göre haklı. Fakat bizim Türkiye’de özellikle topraklarımızın içerisinde ‘Biz Kürtler adına ortadayız’ diye çıkan bir PKK terör örgütü var. Keşmir olayının içerisinde böyle bir durum yok. Dolayısıyla böyle bir terör örgütü veyahut da karşımızda böyle bir devlet söz konusu değil.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.