Cumhurbaşkanı Erdoğan Yerli Otomobil Fabrikasının Temel Atma Töreninde Açıklamalarda Bulundu

Fotoğraf : T.C. Cumhurbaşkanlığı Resmi Sitesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) fabrikası için düzenlenen temel atma töreninde önemli açıklamalarda bulundu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyledir :

“Ülkemizin büyümesinden, güçlenmesinden rahatsızlık duyanlar hemen yoğun bir karalama kampanyası başlattı. Tüm çabalara rağmen projede hiçbir kusur bulamadılar. Milletin beklentilerini boşa çıkarmamak için salgına rağmen gece gündüz çalıştık.Salgına rağmen devasa bir projenin hayata geçirilmesinin haklı gururunu yaşıyoruz.

Bugün inşaatına başlayacağımız sadece bir fabrika değildir. Burası fabrika algısını kökten değiştirecek, içinde farklı tesislerin olduğu devasa üretim kompleksidir.Milli otomobillerimizin üretim öncesi, sonrasına kadar ki tüm süreçleri buradan idare edeceğiz. Tüm otomobillerin ARGE ve tasarımı burada yapılacak seri üretime burada geçilecek.Test ve müşteri deneyim parkıyla fabrikamız doğrudan vatandaşımıza hizmet verecek. Çocuklar ve gençler yeni teknolojilerle burada tanışacak.

5 iş adamıyla yola çıktık. Öyle ya da böyle. Ölmek var dönmek yok. Herhangi bir aksilik olduğunda devletimizin hazinesi bu işi bitirmeye yeter.Anketlere göre milletimizin yerli otomobile desteği yüzde 95 oranının üzerinde.

Fabrikayı 18 ayda tamamlamayıp, ilk aracımızı 2022’nin son çeyreğinde banttan indirmeyi planlıyoruz. Üretime geçtikten üç yıl sonra binek otomobiller de ülkemizde ilk marka olacaktır.

Fabrika alanında 4 binin üzerinde vatandaşımız istihdam edilecek.Türkiye’nin otomobilinin alametifarikası elektrikli olmasıdır. Lityum elektrikli otomobilin bataryalıların hızlı şarj ve ömürlerinin özellikle uzamasını sağlanılacak.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.