Cumhurbaşkanlığı’ndan Sosyal Medya Bağımlılığı Uyarısı

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, telefon ve sosyal medya bağımlılığı üzerine uyarıda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, nomofobi ve fomoya karşı uyarıda bulundu.

Cep telefonundan kopmaktan aşırı korkma anlamına gelen ‘nomofobi’ ve başkalarının ne yaptığını sürekli görme arzusu olarak tanımlanan ‘fomo’ya karşı uyarılarda bulunuldu.

Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından, nomofobi ve fomodan korunmak için halkı bilinçlendirici video hazırlandı.

Hazırlanan videoda “Sosyal medyada arkadaşlarınızın durumlarından sürekli haberdar mı olmak istiyorsunuz? Kendinizi takip etmekten alıkoyamıyorsanız fomo olabilirsiniz. Telefondan uzak kalamıyorsanız, haber alamadığınızda panikliyorsanız hatta korkuyorsanız nomofobi olabilirsiniz. Bunlar çağımızın yeni hastalıkları, sosyal medyanın tutsağı olmayın” uyarısı yapıldı.

Erdoğan açıklamada bulunmuştu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, teknoloji bağımlılığıyla ilgili yaptığı açıklamada ailelere uyarılarda bulunarak, “Zamanı geri döndüremeyeceğimize göre gelecek için yapabileceklerimizin yollarını aramalıyız. Evlatlarımızla empati kuramazsak sorunlarının çözümü için doğru yöntemlerde bulamayız. Çocukları teknolojiden uzak tutmak yerine bilinçli kullanmanın eğitimini vermeliyiz. Anne ve babanın televizyon, telefon başından ayrılmadığı bir evde çocuğa ‘uzak dur’ demek anlamsızdır. Gerçek dünya ile sanal dünyayı ayıramayan çocukların zihinleri teknolojinin zararlı etkilerine daha açık. Teknoloji maalesef bizi giderek hayattan koparıyor” demişti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.