Cumhuriyet Gazetesi Davasında Haber Bekleniyor

 

Cumhuriyet Gazetesi’nin 11’i tutuklu 17 çalışanının yargılandığı davanın 5. gününde mahkeme ara kararını açıklayacak.

İçlerinde gazetenin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar, halefi Murat Sabuncu, yayın danışmanı Kadri Gürsel ve muhabir Ahmet Şık’ın da olduğu, 17’si Cumhuriyet çalışanı 19 kişi, çeşitli suçlamalarla İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor.

Davanın ilk dört günüde tutuklu yazar ve avukatlar savunmalarını yaptı. İddianamedeki çelişkili tarafları vurgulayan Cumhuriyet sanıkları, iddianameyi yazan savcı Murat İnam’ın başka bir FETÖ davasında müebbet hapisle yargılandığını da vurguladı.

Abdullah Gül; “Tutuksuz yargılanmalılar”

Cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularına cevap veren 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül; “Gazetecilerin her zaman tutuksuz yargılanmalarını gerektiğini söylemişimdir. Şimdi de gazetecilerin tutuksuz yargılanmaları gerektiğini daha doğru buluyorum” şeklinde konuştu.

ABD’den açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, dava hakkında; Türkiye’nin yargı bağımsızlığına ve ifade özgürlüğüne saygı göstermesi çağrısında bulundu.
ABD’nin Türkiye’de hükümeti eleştirenlerin gözaltına alınmasından ciddi rahatsızlık duymaya devam ettiğini söyledi.
Sözcü Nauert, “Keyfi bir şekilde tutuklu olduklarına inandığımız gazetecilerin ve diğerlerinin serbest bırakılmasını istiyoruz.” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.