Dağlık Karabağ’dan Ermenistan’a Kitlesel Göç Sürüyor

Fotoğraf: Pixabay – Alexas_Fotos

Bölgedeki gazeteciler, insanların geride bıraktıklarını “yaktıktan” sonra yola çıktıklarını yazıyor

Karabağ’ın İnsan Hakları Ombudsmanının Asistanı Meri Asatryan Instagram’da yayımladığı bir videoda “Gökyüzü kasvetli, hava ağır… Kimse buradan canlı çıkıp çıkamayacağını bilmiyor” dedi. Ermenilerin Dağlık Karabağ’dan göçü başladı. Sınırın Ermenistan tarafına her saat başı yüzlerce araç giriyor. Karabağ Ermenileri canlarının mümkün olduğu kadar çoğunu yanlarında getirdiler: hayvancılık, ağır makineler, masa ve sandalyeler. Asatryan, “Bütün gece boyunca Stepanakert alevler içinde kalmış gibiydi. Gittiğiniz her yerde yangın vardı… Şehir tamamen uyanıktı. İnsanlar Artsakh’tan ayrılmadan önce tüm hayatlarını, muhtemelen sonsuza kadar yakıyorlardı” dedi. Asatryan, tanıdığı hiç kimsenin Azerbaycan yönetimi altında yaşamayı planlamadığını söylüyor.

Dağlık Karabağ’dan üst düzey bir yetkili olan Davit Babyan, Reuters’e Ermeni kaynaklarının 120.000 olarak tahmin ettiği bölge nüfusu hakkında “Halkımızın yüzde 99,9’u gidecek” dedi.

Bu arada Azerbaycan İçişleri Bakanlığı da Ermenilerden vatandaşlık başvuruları almaya başladığını açıkladı ancak kaç kişi olduğunu belirtmedi. Gün boyunca Goris-Stepanakert karayolu üzerinde araçlar yedeklenerek Ermenistan ile Karabağ’ı birbirine bağlayan yol üzerinde bulunan Azerbaycan’ın Laçin kontrol noktasına doğru yol aldı. Yerel gazeteci Hayk Harutyunyan bu yazıyı yazdığı sırada Laçın üzerinden Karabağ’dan ayrılmayı bekliyordu, Eurasianet’e “Nereye gideceğimizi bilmiyoruz, orada (Ermenistan’da) evimiz yok… Sokaklarda uyumayı tercih ederiz” dedi. “Bize dört kez savaş açtılar, ülkemi işgal ettiler, kardeşlerimi, arkadaşlarımı, komşularımızı, anne babamızı öldürdüler, biz onlarla yaşayamayız.”

Ermeni hükümetine göre, 25 Eylül günü saat 17.00 itibariyle Karabağ’dan 6.650 Ermeni Ermenistan’a kaçtı. Dağlık Karabağ’ın yönetim yetkilileri, Azerbaycan’ın 9 aylık ablukası boyunca karneye bağlanan değerli yakıt rezervlerinin, kaçmaları için halka ücretsiz olarak verileceğini duyurdu. Akşam saatlerinde Stepanakert’teki bir yakıt deposunda, sakinlerin aceleyle yakıt ikmali yapması sonucu patlama meydana geldi ve çok sayıda kişi yaralandı.

22 Eylül’de Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Hikmet Hacıyev, silahlarını bırakan Artsakh Savunma Gücü adlı yerel ordu mensuplarına genel af çıkarılacağını söyledi. Al Jazeera’ye konuşan Hacıyev, “Azerbaycan, ikinci Karabağ savaşından, 44 gün savaşından ve son çatışmalardan silahlarını bırakan herkesin özgür olduğunu” açık bir şekilde ifade etti.

Bu affın, 1990’larda Ermeni tarafının kazandığı Birinci Karabağ Savaşı sırasında Azeri sivillere karşı “savaş suçu” işleyen, çoğunlukla Karabağ’ın fiili otoritelerine bağlı “seçilmiş kişiler” için geçerli olmadığını da sözlerine ekledi.

Temmuz ayı sonlarında, 68 yaşındaki Karabağlı Ermeni Vagif Khachatryan, ilk savaşta Meshali köyünde Azerbaycanlılara yönelik bir katliama karıştığı iddiasıyla Ermenistan’a tıbbi tahliye sırasında tutuklandı. Khachatryan o savaşta görev almış ama ailesi bunun Artsakh Savunma Gücü komutanının şoförü olarak yapıldığını söylüyor; herhangi bir vahşete karıştığını reddediyorlar. Şu ana kadar Eurasianet, mevcut göç sırasında Karabağ’ı terk etmeye çalışan Ermeni erkeklerin gözaltına alındığına dair bir rapor gözlemlemedi, ancak korku oldukça yaygın.


Öte yandan Başbakan Nikol Paşinyan 21 Eylül’de canlı yayında yaptığı konuşmada , “Şu anda değerlendirmemiz Dağlık Karabağ’ın sivil halkına yönelik doğrudan bir tehdit olmadığı yönündedir.” ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.