Daha İyi Bir Cilt İçin Yapılabilecekler

Fotoğraf; Pixabay

Cilt sorunları, genç insanların pek çoğunda rastlanıldığı kadar yetişkin insanların da bir kısmında rastlanıyor.

Günümüzde hava kirliliğin, organik olmayan yiyeceklerin bulunmasının, hayat tempomuzda yaşadığımız stresle gibi nedenlerle genç veya yetişkin pek çok insanda cilt problemleri çıkıyor.

Cilt lekeleri, benekler, sivilceler gibi cilt sorunları, ilgilenmek zorunda kaldığımız uğraşlar haline geliyor.

Cildinize özen gösterebilmeniz veya daha sağlıklı bir cilt görünümü kazanabilmeniz için bir kaç madde sıraladık;

 1. Yüzünüzü günde iki defa nazikçe yıkayın
  Yüzünüzü yıkamak cildin yüzeyinde oluşan kiri ve aşırı yağı temizleyecektir. Cildinize uygun bir yüz sabunu bularak küçük masajlarla yüzünüzü sabunlayabilirsiniz. Ardından yüzünüzü kurulamak için temiz bir yüz havlusu kullanın ve nazikçe kurulayın.

 2. Gözenekleri tıkamayan bir nemlendirici kullanın
  Yıkadıktan sonra cildi nemlendirmek, kurumasını veya tahriş olmasını önlemek için kaliteli bir nemlendirici kullanabilirsiniz.

 3. Yüzünüze dokunmaktan kaçının
  Ellerimiz vücudumuzda en fazla kir barındıran organımız. Elimiz yüzümüzle temas ettikçe bakterilerin yayılması, enfeksiyon riski, sivilcelerin tahriş olması veya iltihaplanması riski artacaktır. Masada otururken, yatarken, konuşurken farkında olmadan yüzümüze dokunuruz. Bunlardan mümkün olduğunca kaçınmak gerekir.

 4. Kozmetik ürünlerin fazlası fazla
  Çok fazla krem, losyon gibi ürünlerin kullanılması sonucu gözenekler tıkanacak ve cildin kuruyup dökülmelerine yol açacak veya sivilcelerin, aknelerin artmasını sağlayacaktır.

 5. Cildinizi güneşten koruyun
  Güneşin UV ışınları sivilcelerin eskisinden daha kırmızı hale gelmesine neden olabilir ve uzun süreli leke bırakabilir. Güneşin altında koruyucu bir şapka takarak 30 faktör ve üzeri bir güneş kremi kullanabilirsiniz.

 6. Sağlıklı beslenin
  Sivilce fazla yağın gözenekleri tıkamasıyla oluşur. Bu nedenler bol yağlı yiyecekler, abur cubur, cola gibi içecekler vücudumuza bolca yağın girmesini sağlayacaktır. Bunların yerine bolca taze sebze ve meyve tüketmemiz hem zihinsel hem de bedensel gelişimimiz açısından yararlı olacaktır.

 7. Bol su için
  Bol su içmek cildin sıkı ve dolgun görünmesini sağlar. Zararlı toksinleri vücuttan atarak cilt sorunlarına neden olmasına engel olur. Cilt metabolizmasının düzgün çalışmasına destek olur ve cildi yenilemeyi sağlar. Günde 5 ila 8 bardak su içmeyi hedefleyin.

Fotoğraf; Pixabay

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.