Dargınlığı Bırakmak İçin Yapmanız Gereken 4 Şey

Hoʻoponopono adlı eski bir Hawai uygulaması, kırgınlığı bırakmamıza, affetmemize ve sevginin kalplerimizi yönetmesine izin vermemize yardımcı olacak dört güzel cümle içerir. (PopTika/Shutterstock)

“Affetmek, huzurlu olmak, mutlu olmak ve geceleri uyuyabilmek için kendinize verdiğiniz bir armağandır. Zayıf olduğunuz için değil, kırgınlıktan vazgeçerek mutlu olacağınızı anlayacak kadar güçlü olduğunuz için affedersiniz.”

~ Luminita D. Saviuc

Bağışlamanın Gücü
Bağışlamanın çoğumuz için yapılması imkansız ve göz korkutan bir şey gibi gelebileceğini biliyorum ve çoğu zaman affetmemek için sebepler aradığımızı da biliyorum ama affetmenin karşımızdakinden ziyade kendimiz ile alakalı olduğu gerçeğini bilmenizi istiyorum. Bu sizin kendi benliğiniz, iç huzurunuz, sağlığınız, mutluluğunuz ve esenliğiniz ile ilgili. Affetmek, öncelikle kendinize, sonra başkalarına verdiğiniz bir hediyedir.

“Kızgınlıklardan kurtulmak, kendinizi takıntılarınızın hapishanesinden, geçmişteki tüm acı ve incinmelerden kurtarmak ve affetmenin özgürlüğünüzün anahtarı olduğunu anlamaktır.”

~ Luminita D. Saviuc

Acıdan kurtulup özgür olmanızı istiyorum ve herhangi bir kırgınlığı bıraktığınız ve affetmeye bir şans verdiğiniz anda yolunuza çıkan inanılmaz özgürlüğü, ve iç huzuru keşfetmenizi istiyorum. Bugün sizinle paylaşacaklarımın tam da bunu yapmanıza yardımcı olacağına inanıyorum.

Dargınlık, ona tutunanlara çok fazla zarar verebilen bir zehirdir. Ancak affetmek bu durumu tersine çevirebilir.

Bu Hoʻoponopono adı verilen çok güçlü ve basit bir eski Hawai uygulaması, kırgınlığı bırakmamıza, affetmemize ve sevginin kalplerimizi yönetmesine izin vermemize yardımcı olmayı amaçlayan dört güzel cümle içerir.

Kırgınlıktan Nasıl Kurtulunur?

1. Özür dilerim
Gözleriniz kapalı, affetmek/bağışlanmak istediğiniz kişinin karşınızda oturduğunu hayal edin ve ona şu iki sihirli sözü tekrarlayın:

”Özür dilerim.”

“Özür dilemek için güçlü bir insan ve affetmek için her zamankinden daha güçlü bir insan gereklidir.” ~ Anonim

Bu kişiye karşı çok fazla öfke ve kırgınlık hissediyorsanız ya da size karşı böyle hissettiklerine inanıyorsanız, ilk başta bu size sahte gelebilir ama pratik yaptıkça işler değişecek ve yavaş yavaş direnç göstermeyi bırakacaksınız.

2. Lütfen Beni Affet
Küskünlüğe tutunmak hiçbir zaman iyi bir sonuç vermedi, öyleyse neden onu bırakıp iç huzurun ve sevginin kalbinizi yönetmesine izin vermiyorsunuz?

Bu kişi sizi incitmiş olması ya da sizin onu incitmiş olmanız önemli değil. Sizin için önemli olan tek şey, şunlu söyleyerek affetme sürecinin gerçekleşmesini istemeniz ve buna fırsat vermenizdir:

”Lütfen beni affet.”

3. Teşekkürler
İlk başta, size kaba davranan veya sizin kaba davrandığınız birine neden teşekkür etmeniz gerektiğini anlamlandıramayabilirsiniz ve elbette bir direnç olacaktır, ancak uygulamada daha derine indikçe durum da derinlik kazanacaktır. İşler değişecek ve her şey sana mantıklı gelecek.

“Teşekkür etmenin en yüksek düşünce biçimi olduğunu ve minnettarlığın merakla iki katına çıkarılan mutluluk olduğunu savunuyorum .”

~GK Chesterton

4. Seni Seviyorum
Bu kısma geldiğinizde çok daha fazla direnç hissedeceksiniz ve daha önce de söylediğim gibi, ilk başta çok sahte gelecek ama uygulamanın derinlerine indikçe kendinizi çok daha rahatlamış ve huzurlu hissedeceksiniz.

“Karanlık karanlığı kovamaz; bunu ancak ışık yapabilir. Nefret, nefreti kovamaz; bunu ancak aşk yapabilir.”

~Martin Luther King, Jr.

Bu uygulamaya aşığım çünkü kırgınlığı bırakmama ve yıllar boyunca sadece bana şu veya bu nedenle kaba davranan birçok insanı değil, aynı zamanda kendimi de affetmeme yardımcı oldu ve bu çılgın dünyada beni aklı başında tuttu.

Sihirli kelimeleri hatırla:

”Özür dilerim.”

”Lütfen beni affet.”

”Teşekkür ederim.”

”Seni seviyorum!”

Luminita D. Saviuc tarafından

Bu makale ilk olarak aimfairy.com’da yayınlanmıştır.

aimfairy’i Instagram’da takip edin

Yazan: PURPOSEFAİRY.COM
Çeviri: Manolya Serra / The Epoch Times TR

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.