Demokrasi Yanlısı Zhao Ziyang’ın Oğlu ile Tanıştıktan Sonra Çin Rejimi Tarafından Zulüm Gördüm

Çinli demokrasi yanlısı aktivist 10 yıllık zulme katlandı

 Demokrasi yanlısı aktivist Gobi East’in (takma ad) tarihsiz bir fotoğrafı. (Gobi East’in izniyle )

Yorum

Gobi East tarafından,

17 Ocak, eski Çin Komünist Partisi (ÇKP) lideri Zhao Ziyang’ın ölümünün 16. yıldönümüydü. Zhao Ziyang 1989’da gerçekleşen Demokratik protesto hareketinde halkın yanında yer almıştı. Sonuç olarak Zhao Partiden ihraç edildi, ancak demokrasinin bir sembolü haline geldi.

Tiananmen Meydanı Katliamı sırasında, ÇKP genel sekreteri olan Zhao, 17 Ocak 2005’teki ölümüne kadar Pekin’de ev hapsinde tutuldu. Çin rejimi o zamandan beri tüm medyaya Zhao hakkında haber yapmayı yasakladı.

Çinli yetkililerle sorunum, 2009 yılında Zhao Ziyang’ın ikinci çocuğu Zhao Erjun ile kısa karşılaşmamdan sonra başladı. Bahar Şenliği sırasında Guangzhou şehrindeki arkadaşım Shi Lei’yi ziyaret ediyordum. Geçenlerde üçümüzün eski bir fotoğrafını buldum.

Çinli yetkililerin bu buluşmaya katıldığım için, Zhao Ziyang’ı şahsen tanımamama rağmen, bana 10 yıllık gözetim cezası vereceğini hiç düşünmemiştim. Guangzhou’dan Şanghay’a döndükten bir gün sonra Şangay polis bürosunun Siyasi Güvenlik Departmanı görevlisi Chen Youwu bana ulaştı. O günden bu yana, 10 yıldır ÇKP Kamu Güvenliği Bakanlığı tarafından kara listeye alındım.

Arkadaşım Shi, 2010 yılında öldü. Hava Kuvvetlerinde küçük bir havalimanını işletmiş, emekli olmuş bir komutandı. Ölüm nedeni bilinmediği ve esrarengiz bir şekilde saklandığı için, arkadaşımın benden bazı sırlar saklamış olabileceğinden şüpheleniyorum. Ancak, öldürüldüğüne eminim.

O zamandan beri başıma gerçeküstü görünen pek çok olay geldi. Ancak kesin olan bir şey var: ÇKP, Zhao ailesini ve onlarla doğrudan veya dolaylı olarak ilişki kuranları da çok yakından izliyor.

Guangzhou’ya tekrar döndüğümde, Çinli yetkililer tarafından eziyete ve tacize uğradım. Bir arkadaşımın evinde kaldım. Hatta arkadaşımın bekçi köpeğini bile öldürdüler ve beni uzaklaştırmak için her gün bir grup yaşlıyı gönderip evin önünde vatansever “kızıl” şarkılar söylettiler.

Gözetim söz konusu olduğunda, Şangay (polisi) en acımasız ve Guangzhou en utanmaz olanıdır. Şangayda her zaman beni izlemeleri için insanlar gönderildi ve bunlar zaman zaman beni kişisel olarak taciz etti; Guangzhouda tarif etmekte zorlandığım her türlü aşağılık yöntem kullanıldı.

2009’dan önceki beş yıl boyunca, iyi bir hayatım olması için çok çalıştım ve başarılı oldum. Hayatımın geri kalanında Çin’de yaşayabileceğimi düşündüm. Ancak sonrasında siyasi muhalefetten yedi yıl hapis yattım. Daha sonra, Çinli yetkililer tarafından gözetlendim ve hatta evim arandı.

Daha sonra 2018’de her şeyi ardımda bırakarak ülkeyi terk etmek zorunda bırakıldım. Bunların hepsi dünyanın en kötü rejiminin yönettiği bir ülkede yaşadığım için başıma geldi.

New York’a kaçtım. Orada bulunduğum süre boyunca, yerel bir kongre üyesi için kampanya asistanı olarak çalışmak istedim. Ancak biri beni, eyaletteki komünist yanlısı grupları rahatsız edeceğim gerekçesiyle komünizm karşıtı duruşumdan vazgeçmeye ikna etmeye çalıştı. Ama bu kişi beni buna ikna edemedi. Ona ÇKP’nin Çin’deki hayatımın en güzel yıllarını aldığını söyledim. ÇKP’ye duyduğum nefreti bırakabilirim, ama böyle kötü bir rejimle asla uzlaşmayacağım.

Geçenlerde, Twitter’da Çin halkının ÇKP’den memnun olduğunu iddia eden bir gönderiyle karşılaşınca üzüldüm. Yorum, eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, ÇKP’yi ABD için “gerçek bir tehdit” olarak nitelendirdiği tweet’ine cevap olarak yazılmıştı. Twitter kullanıcısına cevap verdim ve eğer ÇKP hakkındaki gerçeği gerçekten bilmek istiyorsa, inançları yüzünden öldürülen ve zulüm gören on milyonlarca Çinliye, organları zorla alınan, manevi bir uygulama olan Falun Gong uygulayıcılarına ve sürgün edilen muhalif görüşlü insanlara sorması gerektiğini söyledim. ÇKP’nin zulmünün bir sonucu olarak birçok aile parçalandı.

Komünist hayaletin Amerika Birleşik Devletleri’ne sızdığını ve mevcut ortamın bana Çin’de yaşadığım zamanları hatırlatmaya başladığını fark ettim. ABD’nin bir özgürlük ve demokrasi ülkesi olduğuna inandım ve burada normal bir hayat yaşayacağımı düşündüm. Amerikan halkı özgürlük ve demokrasiyi kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Zhao Erjun ile olduğumuz eski fotoğrafa baktığımda, acı dolu anılarım canlanıyor. Ama emin olduğum bir şey var: adaleti ve gerçeği korumaktan asla vazgeçmeyeceğim.

Gobi East (takma ad) demokrasi yanlısı bir aktivisttir ve siyasi muhalif olduğu için Çin anakarasında birkaç yıl hapis yattı. 2018’de Çin’den kaçıp Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmesine rağmen, Çin rejimi tarafından zulüm görmeye ve izlenmeye devam ediyor. 

Bu makalede ifade edilen görüşler yazarın görüşleridir ve The Epoch Times’ın görüşlerini yansıtmayabilir.

Yazan: Gobi East, The Epoch Times
Çeviren: Hatice Atmaca, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.