Demokratlar ve 10 Cumhuriyetçi, Trump’a Karşı 2. Kez Suçlama Oyu Verdi

ABD Kongre Binası, 13 Ocak 2021’de Washington, D.C. (Stefani Reynolds / Getty Images)

Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar, on Cumhuriyetçinin de katıldığı Çarşamba günü gerçekleşen 232-197 oylamada, Başkan Donald Trump’ı ikinci kez görevden almak için oy kullandı. Suçlama maddesi, Başkan’ın 6 Ocak’ta, ABD Kongre Binası’nın ihlaliyle sonuçlanan bir ayaklanmayı kışkırttığını iddia ediyor.

Yedi saatlik tek bir oturumda gerçekleştirilen suçlama, ABD tarihindeki en hızlı gerçekleşen oturumdu. Aynı zamanda, ülke tarihinde bir Başkanın iki kez suçlanması ilk defa gerçekleşti.

Cumhuriyetçiler, bunun Başkan’a herhangi bir yasal süreç sunmadığını ve Amerikan halkının yargılamalara güvenmediğini savunarak acele edilmesini eleştirdiler. Demokratlar, Trump’ın görevde olduğu her gün ulus için tehlike oluşturduğunu iddia ederek kesintiye uğramış süreci haklı çıkardılar.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi (D-Calif.), “Birleşik Devletler Başkanının ortak ülkemize karşı bu ayaklanmayı, bu silahlı isyanı kışkırttığını biliyoruz.” dedi. “O gitmek zorunda. O, hepimizin sevdiği millet için açık ve mevcut bir tehlike. ”

Her Demokrat suçlama lehinde oy kullandı.

Başkanın görevden alınmasına oy veren Cumhuriyetçilerden bazıları; Cumhuriyetçi Temsilciler Liz Cheney (R-Wyo.), John Katko (RN.Y.), Adam Kinzinger (R-Ill.), Fred Upton (R-Mich.), Jaime Herrera Beutler (R-Wash.), Dan Newhouse (R-Wash.), Anthony Gonzalez (R-Ohio), Tom Rice (RS.C.), David Valadao (R-Calif.) Ve Peter Meijer (Sağda) -Mich.)’dı.

Bazı Cumhuriyetçiler, suçlama ile ilerlemenin milleti daha da böleceğini savundu.

Temsilci Tom Cole (R-Okla.); “Birleştirici güç olarak ilerlemek yerine, Meclis’teki çoğunluk bizi daha da bölmeyi seçiyor” dedi. “Bugün üzerinde düşündüğümüz eylemden daha fazla Amerikan halkını bölme ihtimali olan, Meclisin yapabileceği başka hiçbir eylem düşünemiyorum.” dedi.

Görevden alınmaya karşı çıkan bazı Cumhuriyetçiler, Başkan’ı açıkça savunmadılar. Diğerleri suçlamaya karşı çıktı ve Başkanın eylemlerinin kışkırtma anlamına gelmediğini savundu.

Eski bir Donanma savcısı olan Temsilci Guy Reschenthaler (R-Pa.), “Başkan Trump, mitinginde katılımcıları ‘barışçıl ve vatansever bir şekilde seslerinizi duyurmaya’ çağırdı. Eylem çağrıları bir yana, şiddetten de söz edilmedi,” dedi. . “Başkan Donald Trump’ın sözleri, ceza kanunları kapsamındaki tahrik tanımına bile uymayacaktır.”

“Bu mu suçlama? Buna ifade özgürlüğü denir.”dedi. Temsilci Tom McClintock (R-Calif.), Başkan’ın, seçmenlerin listelerine itirazları desteklemeyen McClintock da dahil olmak üzere, gelecekteki seçimlerde Cumhuriyetçilere karşı çıkmakla tehdit ettiğini kaydetti. “Peki ne olmuş yani? Buna siyaset denir. Partizanlardan oluşan bir kalabalığa ateşli bir konuşma yapan her politikacıyı suçlarsak, bu Kongre Binası terk edilmiş olarak kalır.”

Meclis Azınlık Lideri Temsilcisi Kevin McCarthy (R-Kaliforniya), Trump’ın Kongre’ye yapılan saldırının sorumluluğunu üstlendiğini, ancak aceleyle görevden alınmaya karşı çıktığını söyledi.

McCarthy, “Neyin ortaya çıktığını görünce kalabalığı derhal kınamalıydı.” dedi.

The Epoch Times’ın zaman çizelgesinde, Trump 30 dakikadan fazla yürüme mesafesindeki büyük bir destekçi kalabalığına konuşma yaparken, kalabalık çoktan Kongre’yi ihlal etmişti. Kongre Binası’nın ihlal edildiğine dair haber alındıktan sonra, Başkan kalabalığı polisi desteklemeye ve eve gitmeye çağıran bir video mesajı yayınladı. Ertesi gün, “20 Ocak’ta düzenli bir geçiş” olacağını söyledi. Başkan daha sonra açılış törenine katılmayacağını söyledi.

Cole, modern tarihteki her suçlamadan önce, tanıkların ve uzmanların ifadelerini içeren bir komite soruşturması yapıldığına dikkat çekti. Kısaltılmış bir sürecin Başkana yargı süreci sağlamadığını ve bu sürecin Amerikan halkına güven vermek için çok az şey verdiğini savundu. Reschenthaler, Trump’ı suçlamanın “zaten düşük olan görevden alma çıtasını iyice düşüreceği” konusunda uyardı.

Cumhuriyetçiler, suçlamaya alternatif olarak ihlali araştırmak için iki partili bir komisyon kurmayı önerdiler. Komisyon lehine konuşan bir çift Cumhuriyetçi, Kongre Binası ihlalini bir iç terör saldırısı olarak nitelendirdi. Temsilci Rodney Davis (R-Ill.), Yabancı düşmanların, ABD hükümetinin bir şubesini ortadan kaldırmanın ne kadar kolay olduğuna tanık oldukları konusunda uyardı. Davis, komisyon kurulursa Başkan’a gelecekteki bir ihlalin nasıl önleneceği konusunda tavsiyede bulunan bir rapor hazırlayacağını söyledi.

Temsilci Nancy Mace (R-S.C.), isyanın 6 Ocak’ta Kongre Binası’nın ihlal edilmesiyle sınırlı olmadığını, aylardır devam ettiğini, ancak her iki taraftaki politikacıların da suçlu olduğunu kaydetti. Mace, Antifa aşırılık yanlısı grup ve Black Lives Matter (BLM) hareketi tarafından kışkırtılan ve yürütülen, ülke çapındaki isyanlara gönderme yapıyor gibi görünüyordu. İsyanlar, kundakçılık ve yağma, ülke genelinde 2 milyar dolara varan hasara neden oldu ve iki düzine insanın ölümüyle sonuçlandı. McClintock, Antifa ve BLM isyancıları özenle yargılanırsa, Kongre Binası’ndaki olayların hiç gerçekleşmeyebileceğini öne sürdü.

Demokratlar, Meclis’teki üçüncü en yüksek rütbeli Cumhuriyetçi olan, Cumhuriyetçi Konferans Başkanı Liz Cheney’in (R-Wyo.) açıklamalarını defalarca aktardılar. Cheney daha önce, Trump’ı görevden almak için oy kullanacağını söylemiş ve Trump’ın eylemlerinin “tarihimizdeki herhangi bir ABD başkanına en büyük ihanet” olduğunu iddia etmişti.

Mecliste Trump’ı ilk kez görevden aldıklarında, tek bir Cumhuriyetçi Demokratlara katılmadı.

Yazan: Ivan Pentchoukov, Epoch Times

Çeviri: Yasemin Erdem, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.