Depremde Ölü Sayısı 39’a Yükseldi

Elazığ depreminde yıkılan Sürsürü Mahallesi’ndeki binanın enkazından üç kişi daha ölü olarak çıkarıldı.

Enkazdan çıkarılan cansız bedenlerin bir anne ile oğlu ve bir kız çocuğu olduğu öğrenildi.

Beş kişinin altında kaldığı belirtilen enkazda üç kişinin cansız bedenleri otopsiye götürüldü. Kalan iki kişi için arama çalışmaları devam ediyor.

45 Kişi Kurtarıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Elazığ Valilğinde düzenlenen basın toplantısında;

“4 büyüklüğünün üzerinde 20 artçı deprem meydana geldi. O saatten bu saate kadar 678 artçı deprem meydana geldi. Artçı depremler devam ediyor” dedi. Soylu “Artçı depremler devam ettikçe vatandaşımızın endişe duyması normaldir, bu konudaki ihtiyaçların giderilmesi de bizim temel görevimizdir” şeklinde konuştu.

Soylu, “6 bin 455 çadırın da kurulumunu hem Malatya hem de Elazığ’da sağladık. Türkiye’den şöyle bir talebimiz var. AFAD yönlendirmeyi yapmadan kimse Malatya ve Elazığ’a kendi başına bir şey göndermesin” dedi. Elazığ içerisinde, Sivrice, Maden, Pötürge ve Doğanyol ilçelerinde hasarlı ve az hasarlı binaların taranacağını söyleyen Soylu “Evi sağlam olmayana kira yardımını hemen vereceğiz”

“Depremden etkilenen, yaralanan, hayatını kaybeden ve maddi hasarlı olarak dışarıda kalan ailelere direkt olarak aile başı verilecek nakit yardımı yarın sabah itibarı ile kaymakamlıklarımız marifetiyle valiliklerimiz koordinasyonunda sağlanacaktır.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise “Elazığ merkez ve Sivrice ilçesinde 31 yıkık, 249 ağır hasarlı, 56 orta hasarlı, 349 da az hasarlı bina tespit ettik” şeklinde bilgi verdi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.