Devlet Adamlarından Deprem Açıklamaları

Devlet adamları Twitter hesabından depremle ilgili açıklamada bulundu.

İçişleri Bakanı, Milli Eğitim Bakanı, Hazine ve Maliye Bakanı gibi devlet adamları depremle ilgili sosyal medya hesaplarından açıklamada bulundu.


İçişleri Bakanı Sleyman Soylu’nun Twitter hesabından paylaşımı şu şekilde oldu;
“Şu ana kadar İzmir Bornova ve Bayraklı’da 6 bina yıkılma ihbarı geldi. Uşak, Denizli, Manisa, Balikesir, Aydın ve Muğla’da ufak çatlaklar dışında ve can kaybı ile ilgili herhangi bir ihbar gelmemiştir. Ekiplerimiz sahada tarama ve müdahalelerine devam etmektedir. Geçmiş olsun”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan sosyal medya hesabı Twitter’dan “Merkezi Seferihisar olan, İzmir ve çevre illerde hissedilen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Can kaybı olmamasını temenni ediyorum, Rabbim ülkemizi tüm afetlerden korusun…” açıklamasında bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İzmir’de yaşanan deprem sonrasında sosyal medya hesabı Twitter’dan “Devletimiz tüm imkanlarıyla milletimiz için seferberdir. İzmir’deki depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Allah depremlerden ve afetlerden milletimizi muhafaza eylesin.” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ”Merkez üssü İzmir Seferihisar açıkları olarak tespit edilen, Ege ve Marmara Bölgesi’nin geniş bir alanında hissedilen 6,6 şiddetindeki deprem milletimizi haklı olarak endişelendirmiştir. Bayraklı ve Bornova ilçelerimizde bazı binaların yıkıldığı da anlaşılmaktadır.

Deprem enkazı altında kalan vatandaşlarımızın yaralı olarak kurtarıldıkları yapılan açıklamalarla sabittir. Tesellimiz şu ana kadar can kaybına dair herhangi bir bilginin kamuoyuyla paylaşılmamasıdır. Dileğimiz hiçbir kardeşimizin hayatını kaybetmemesidir.” açıklamasında bulundu.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İzmir’de 6.6 büyüklüğünde bir deprem yaşandığını ve bazı binaların yıkıldığını üzüntüyle öğrendim. Devletimizin bütün birimleri müteyakkız haldedir ve meseleyi yakından takip etmektedir. İzmirli hemşehrilerimize geçmiş olsun temennilerimi iletiyorum. İzmir’deki şiddetli depremden maalesef can kayıpları haberleri geliyor. Devletimiz bütün birimleriyle sahadadır. Provokatif ve kirli bilgilere itibar etmemek /alet olmamak önem taşıyor. Resmî makamlarımızın titiz çalışma ve açıklamaları dikkatle takip edilmeli; teyakkuz sürüyor” ifadesini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Twitter’dan yaptığı açıklamada “#İzmir merkezli deprem sonrası yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Okullarımızla ilgili sıkıntılı bir durum bulunmuyor. Duamız ve çabamız, enkaz altındaki tüm vatandaşlarımıza sağ salim kavuşmak için…” dedi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kameralar karşısına geçerek şunları söyledi:

“Afet Koordinasyon merkezimiz kuruldu. İlgili bakanlıklar olarak olay yerine intikal ediyoruz. İnşallah enkaz altında kalan vatandaşlarımıza, enkaz çalışmaları yapıp bu süreçte vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için hızlı bir şekilde seferber olacağız. Ben tüm İzmirimize ve Türkiyemize geçmiş olsun diliyorum.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İzmir’deki depremle ilgili, Ulaşım ve iletişim açısından herhangi bir sıkıntı olmadığını belirterek;

“İzmir’de çok üzücü bir olay meydana geldi. Onunla ilgili her türlü irtibatları sağladık. Gerekli bilgileri alıyoruz ve konuyu yakından takip ediyoruz. Ulaşım ve iletişim açısından da her hangi bir sıkıntı yok. İnşallah en az hasarla atlatacağımız bir deprem olur. Bakanlık olarak konunun tamamen üzerindeyiz ve sürekli takip ve müdahale ediyoruz.”

Bakan Karaismailoğlu, bölgedeki çalışmalarla ilgili de bilgi vererek, şunları söyledi:

“Ülkemizin gurur duyduğu dünya için örnek bir projeyi inceliyoruz. Kahramanmaraş halkının beklediği en büyük projelerden biri olan Kahramanmaraş ile Göksün arasında olan 11 tünelli yolumuzun çalışmalarını inceleme üzere Göksu şantiyesindeyiz. Mevcut 80 kilometrelik yolu 64 kilometreye indiren ve içinde 11 tünelin bulunduğu viyadüklerin ve köprülerin yer aldığı çok önemli bir projedir. Kayseri Kahramanmaraş arasını birleştiren, bölgeye çok önemli katkılar verecek bir projedir. Bölgeye her anlamda ciddi katkılar verecek. İnşallah 7 Kasım’da Cumhurbaşkanımızın katılımıyla bu yolun açılışını yapacağız.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.