Devlet Başkanı Morales, Meksika’nın İltica Teklifini Kabul Etti

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, muhalefetin başkanlık seçimlerinde hile yapıldığı iddiası ile baskı yapılması üzerine Meksika’ya gitmek üzere iltica teklifini kabul ettiğini açıkladı.

Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, Morales’in kendisine sunulan iltica teklifini kabul ettiğini duyurdu.

Ebrard, Bolivya’daki olayları ilk andan itibaren ‘darbe’ olarak nitelemiş ve Morales’e sığınma sağlamaya hazır olduklarını vurgulayarak, “Devlet Başkanı Morales’in, biraz önce yaptığımız telefon görüşmesinde, davetimizi kabul ettiğini ve siyasi sığınmacı olmak için resmi olarak başvurduğunu açıklıyorum” ifadelerini kullandı.

Morales ise sosyal medya hesabından şu şekilde açıklamada bulundu;

“Kardeşlerim, Meksika’ya gitmek üzere yola çıkıyorum. Politik nedenlerden dolayı ülkeden ayrılmak canımı acıtıyor. Yakında daha güçlü bir şekilde döneceğim.” 

Bolivya’daki Olaylar

Bolivya’da 20 Ekim Başkanlık seçimlerinin ardından muhalefet ‘hile’ yapıldığını iddia etmiş ve taraflar destekçilerini sokaklara çağırmıştı.

Başkan seçilen Morales, muhaliflerin günlerdir tekrar seçime gitmeyi istemesi üzerine tekrar seçim yapılacağını duyurmuş ancak Morales’in katılmadığı seçimler düzenlenene kadar protestoların devam edeceği açıklanmıştı.

Morales, gösteri ve şiddet eylemlerine müdahale etmeyen ordunun talebi ve sokak olayları çıkaran muhaliflerin baskısıyla istifa ettiğini açıklamıştı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.