Devrim Barış Çelik: “Biz Tedbirleri Aldık; Siz Sandığa Gelin, Oyunuzu Kullanın”

Kaynak: D.B.Çelik Twitter

CHP Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Devrim Barış Çelik, Basın Toplantısı Yaptı

CHP Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Devrim Barış Çelik, 25 Mayıs’ta CHP Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Çelik, şunları söyledi:

“14 Mayıs seçimleri tamamlandı. AKP parlamentoda çoğunluğu kaybetti Cumhurbaşkanlığı seçimi de ikinci tura kaldı. Güncellediğimiz teknolojik altyapımız, şu anda alanında uzman kişileri tarafından test ediliyor. Sistem güvenliği açısında tüm teknik detayları şu anda açıklamayı uygun bulmuyoruz. CHP seçim sistemi konusunda tüm vatandaşlarımızın içi rahat olsun. Unutulmamalıdır ki siyasi partiler için seçim, sistem değil, ıslak imzalı tutanaktır. Erdoğan ve tek adam rejiminin partisi AKP güvenoyu alamamıştır. Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalmıştır. Bu seçim yeni bir seçimdir. Yani maç 0-0’dır. Biz seçim güvenliğiyle ilgili gerekli tedbirleri aldık. Siz sandığa gelin, oyunuzu kullanın ve gerisini CHP’ye ve Millet İttifakı’na bırakın” dedi. Çelik konuşmasına şöyle devam etti.

”Bizim seçim sistemimizin esası sandık güvenliğidir.

Seçim süreci birçok siyasi partide olduğu gibi partimizde de üç aşamada ele alınmakta ve süreçler buna göre yönetilmektedir.

1- Seçim Öncesi

2- Seçim Günü

3- Seçim Sonrası

Seçim öncesinde, Sandık kurulu üyelerinin ve müşahitlerinin belirlenmesi ve görevlendirilmesi, sonrasında bu kişilerin Parti Okulumuz tarafından yapılan eğitimleri. Okul Bilişim Sorumlularının atanması ve eğitilmesi buna örnek olarak verilebilir.

Seçim gününde, oy verme işleminin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi, Islak İmzalı Tutanakların teslim alınmasıdır.

Seçim sonrasında ise, Okul Bilişim Sorumluları tarafından seçim sonuçlarının genel merkezimize aktarılması, Islak İmzalı Tutanakların ilçe başkanlıklarımıza teslimi ve varsa tutanaklar arasındaki farklılıkların tespit edilip hukuki süreçlerin başlatılmasıdır.

14 mayısta yapılan oylama sonrasında sistemimiz tarafından ıslak imzalı sandık sonuç tutanakları ile Yüksek Seçim Kurulu’nun SEÇSİS’e girdiği oylar arasında farklılıklar tespit edilmiştir.

Hem genel başkanımız ve Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, hem de Partimiz ve ittifakımız oylarından Yüksek Seçim Kurulu sistemine yanlış girilenler olduğu tespit edilmiştir. Seçim sistemimiz bu sandıkların hepsinde bizi uyarmıştır. Bunlardan bazıları 1 oy, bazıları 100 oydu.

Aleyhimize farklılık bulunan sandıklardan 2645’ini örgütlerimizin itirazlarıyla düzelttirilmiştir. Yani il ve ilçe başkanlıklarımızın itirazıyla 2645 sandıkta aleyhimize ortaya çıkan farklılığı ortadan kaldırılmıştır.

Diğer sandıklardaysa ilçe seçim kurulu üyelerimiz, doğrudan seçim kurullarında farklılığı gidermiştir. Kurul üyelerimiz, “düzeltme ve denetleme tutanak”larıyla aleyhimize ortaya çıkan farklılıkları gidermiştir.

Ayrıca kamuoyunda oluşan bir beklenti ile ilgili de bilgi vermek istiyorum.

Hem medyada hem de sosyal medyada Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir haber ajansı yada medya kuruluşu gibi seçim takip ekranı yayınlayacağı ile ilgili bir beklentinin oluşuğu görülmektedir. Bizim seçim takip ekranlarımız siyasi karar vericilerin ve parti sözcülerin halkı bilgilendirmekte kullandıkları bir takip ekranıdır.

Siyasi partiler, seçim takip ekranı şimdiye kadar yayınlamadıkları gibi bu seçimde de yayınlamamışlardır. Siyasi partiler sandık güvenliğini önceledikleri için halkın oy kullandığı sandıktaki sonuçları kontrol etmesini için ekranlar açabilirler.

Biz de vatandaşımızın kendi TC Kimlik numarası ile giriş yaparak oy kullandığı sandığın ıslak imzalı tutanağı ile YSK’dan gelen sonucunu kontrol ermesi için o gece sts.chp.org.tr sayfasını açtık. Bu sayfada aşırı talep sonucu yavaşlamalar yaşanmasına neden oldu.

Seçimin ilk turunda kullanılan teknolojik altyapıyla ve sistem mimarisiyle ilgili olarak, göreve geldiğimiz günden itibaren Türkiye’nin saygın uzmanlarıyla fikir alışverişinde bulunduk ve gelen tüm önerilerle ilgili aksiyon aldık.

Veri güvenliğini ve veri hızını arttırmaya yönelik yeni nesil teknolojilerle sistem mimarimizi güncelledik. Ayrıca sandık sonuçlarının anlık analizleri için yapay zeka teknolojilerini sistemimize entegre ederek sandık sonuç takip sistemimizi güncelledik.

Güncellediğimiz teknolojik altyapımız, şu anda alanında uzman kişileri tarafından test ediliyor. Sistem güvenliği açısında tüm teknik detayları şu anda açıklamayı uygun bulmuyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi seçim sistemi konusunda tüm vatandaşlarımızın içi rahat olsun.


Unutulmamalıdır ki siyasi partiler için seçim, sistem değil, ıslak imzalı tutanaktır.
Erdoğan ve tek adam rejiminin partisi AKP güvenoyu alamamıştır. Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalmıştır.
Bu seçim yeni bir seçimdir.


Yani maç 0-0’dır.


Biz seçim güvenliğiyle ilgili gerekli tedbirleri aldık. Siz sandığa gelin, oyunuzu kullanın ve gerisini Cumhuriyet Halk Partisine ve Millet İttifakına bırakın.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: CHP Twitter hesabı

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.