Dikkat! Gökten Uydu Düşebilir

Getty Images/Benjamin Shearn
ABD’nin servis dışı kalan bir uydusu bu gün atmosfere girdikten sonra parçalanarak yanacak fakat bazı metal parçalar yeryüzüne düşebilir.

20 yıl boyunca meteorolojik gözlemler amacıyla kullanılan uydu servis dışı kaldıktan sonra bugün atmosfere giriyor. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), 6 ton ağırlığındaki uydunun atmosfere girdikten sonra 100 parçaya ayrılacağını, bir çok parçanın sürtünmeden dolayı yanıp kül olacağını ancak 550 kilogram ağırlığındaki 26 metal parçanın dünyaya düşeceğini açıkladı.

Bazılarının ağırlığı 150 kilogramı bulan bu parçaların nereye düşeceğinin belli olmaması nedeniyle büyük bir endişe söz konusu.

NASA yaptığı açıklamada parçaların 57 derece kuzey ile 57 derece güney enlemleri arasında herhangi bir yere düşeceğini belirtti. Kuzey kutbu ile Antartika’ya düşmeyeceği kesinlik kazanırken dünya nüfusunun büyük bir kısmının yaşadığı bölgeler tehdit altında.

Uydu parçalarının düşebileceği bölgeler arasında Türkiye de var. İstanbul ile Antalya arasında bir mesafeye yayılabilecek olan parçalar tek bir noktaya düşmeyecek.

Uzmanlar tehlikeye rağmen endişe taşımıyor. Bugüne kadar kafasına uydu düştüğü için ölen birinin olmadığını hatırlatan uzmanlar uydu parçalarının büyük ihtimalle okyanusa düşeceğini tahmin ettiklerini söylediler.

Yoruma kapalı.