Dışişleri Bakanı Blinken, ABD’nin Ukrayna’ya 1 Milyar Dolardan Fazla Yardım Yapacağını Duyurdu

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 1 Ağustos 2023’te Washington’da Dışişleri Bakanlığı’nda Küresel Sağlık Güvenliği ve Diplomasi Bürosu’nun açılışında konuşuyor. (Madalina Vasiliu/The Epoch Times)

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 6 Eylül’de Kiev’e yaptığı sürpriz ziyarette Ukrayna’ya 1 milyar doların üzerinde yardım paketi açıkladı.

Blinken, Rusya’nın Şubat 2022’deki işgalinden bu yana gerçekleştirdiği dördüncü ziyareti sırasında Ukrayna’ya sarsılmaz desteğini ifade etti.

Blinken Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. ABD’nin, Ukrayna’nın dışarıdan gelecek saldırıları önleme ve karşı koyma gücünü hem kısa hem de uzun vadede artırma konusundaki kararlılığını vurguladı.

Blinken “Ukrayna’nın yanında olmaya devam edeceğiz” dedi. “Bugün, bu ortak çabaya toplam 1 milyar doları aşan yeni bir yardımın duyurusunu yapıyoruz.”

Yeni fon kapsamında, 665 milyon dolardan fazla yeni askeri ve sivil güvenlik yardımı ile Ukrayna’nın hava savunmasına ve diğer alanlara milyonlarca dolarlık destek bulunuyor.

Bu yardım paketi ile, savaşın başlangıcından bu yana ABD’nin güvenlik yardımı 43,2 milyar doların üzerine çıkıyor. Pentagon ayrıca hava savunma teçhizatı, topçu mermileri ve tanksavar silahlarına yönelik 175 milyon dolarlık bir silah paketi duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken bir açıklamasında, “Ukrayna’nın yalnızca karşı saldırıda başarılı olmak için değil, aynı zamanda güçlü bir caydırıcılık ve savunma kapasitesi için uzun vadede ihtiyaç duyduğu şeylere sahip olduğundan emin olmak istiyoruz. Bugün yaşananlar bir daha olmayacak” dedi.

Biden yönetimi ayrıca Ukrayna’ya 2,9 milyar dolar insani yardım sağladı ve Dünya Bankası girişimleri üzerinden 20,5 milyar dolarlık yetki verdi.

Sürpriz ziyareti sırasında Blinken, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile Ukrayna’nın potansiyel NATO üyeliği yolunda geçici önlemler olarak görülen, uzun vadeli güvenlik düzenlemelerini de ele aldıklarını söyledi.

Blinken bu uzun vadeli güvenlik düzenlemelerinin, Ukrayna’ya herhangi bir saldırı ihtimalini önleyebilecek ve gerekirse saldırıya karşı gelebilecek, geleceğe hazır bir askeri güç geliştirmesine yardımcı olmayı amaçladığını söyledi.

“ABD, Ukrayna’yı kendi geleceğini yazması için güçlendirmeye kararlıdır” dedi ve ülkelerin Rusya-Ukrayna savaşı sırasında güçlü bir ortaklık kurduklarına dikkat çekti.

1 milyar dolarlık fon paketi, öncelikle Kiev’in acil ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Londra’daki 2023 “Ukrayna Kurtarma Konferansı” oturum aralarında ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir araya geldi, 20 Haziran 2023 (Fotoğraf: Wikimedia)

Ukrayna Haziran ayında, yakın zamanda iyi güçlendirilmiş Rus savunmasını ve ağır mayınlı bölgeleri kırarak, Rus kuvvetlerine karşı bir saldırı başlattı. Bu çabalar, saldırı taburlarının oluşturulması ve Batıdan gelen silahlarla desteklendi.

ABD Dışişleri Bakanı, Ukrayna’nın karşı saldırı çabalarında kaydedilen ilerlemeyi takdir etti ve başarı için gerekli desteği sağlama sözü verdi.

Ancak Ukrayna, karşı saldırının ilerleyişi konusunda eleştirilerle karşılaştı. Ukrayna, Rusya’nın zorlu savunma hatlarına ve askerlerinin karşılaştığı geniş mayın tarlalarına dikkat çekerek bu tür eleştirilere karşı çıktı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Blinken’e, ABD yardımının bir hayırseverlik eylemi olmadığını vurguladı.

Kuleba düzenlediği basın toplantısında, “Bugün, ortaklarımız sayesinde Ukrayna, Rusya’nın saldırganlığını dizginliyor. Biz de hiçbir Amerikalının hayatını riske atmıyoruz” dedi.

Blinken ise, 6 Eylül’de açıklanan yeni yardımın Ukrayna’nın karşı saldırısını sürdürmesine ve “daha fazla ivme kazanmasına” yardımcı olacağını söyledi.

Pentagon Ukrayna için bugüne kadar sağlanan desteklerin toplam değerinin yeniden değerlendirildiğini, bu son finansman paketinin Haziran ayında yeniden devreye giren 6,2 milyar dolarlık başkanlık yetkisi kapsamında tahsis edildiğini belirtti.

ABD tarafından sağlanan yardımlar arasında 2.000 Stinger uçaksavar sistemi, 10.000 Javelin zırhsavar sistemi ve 2 milyon adet 155 mm’lik topçu mermisi de yer alıyor. Bu yardım, mevcut ABD stoklarından ve Ukrayna Güvenlik Yardım Girişimi’nden geliyor.

Blinken ayrıca, ABD yapımı Abrams tanklarının sonbaharda gelmesinin planlandığını kaydetti. Ukrayna’nın ihtiyaçlarına yönelik uzun vadeli uluslararası taahhüdün bir parçası olarak Ukraynalı pilotların ABD’de F-16’lar konusunda eğitilmesine dikkat çekti.

Rus saldırılarına karşı desteğin sürdürüleceği sözü veren Biden yönetimi, Ukrayna’yı destekleyen uluslararası bir koalisyona da liderlik ediyor. Pentagon, ABD’nin Ukrayna’yı desteklemeye kararlı olduğunu açıkladı.

Yazan: Caden Pearson, The Epoch Times Avustralya

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.