Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan ABD’ye Yönelik Flaş Açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avusturya Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşme sonrası ABD’den yapılan açıklama ile ilgili sorulan soruları basın mensuplarına yanıtladı.

Çavuşoğlu, Amerikalı mevkiidaşı Rex Tillerson’un kendisine Afrin’de 30 kilometrelik güvenli hat oluşturma önerisinde bulunmasına ilişkin, “ABD ile güvenli bir bölge veya ciddi bir konuyu bırakın kabul etmeyi, görüşebilmemiz için önce güveni tesis etmemiz gerek.” şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu Avusturya Dışişleri Bakanı, Avrupa ve Uyum Bakanı Karin Kneissl ile Dolmabahçe’deki Başbakanlık çalışma ofisinde görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Kneissl’in ilk göreve geldiğinde kendisini arayarak Türkiye ile ilişkilerini düzeltme arzusunda olduğunu ve bu konuda birlikte adım atabileceklerini belirttiğini söyleyen Çavuşoğlu, bundan memnuniyet duyduğunu ve bu vesileyle mevkidaşını Türkiye’ye davet ettiğini söyledi. Neler yapılması gerektiğini samimi bir dille konuşabildiklerini söyleyen Çavuşoğlu, “İlişkilerimizi normalleştirme konusunda mutabık aldık.” dedi.

Mevkidaşını hava şartları sebebiyle Büyükada’da ağırlayamadığını ve toplantılarını Dolmabahçe’de yaptığını söyleyen Çavuşoğlu, hava şartları uygun olduğunda Kneissl’i Büyükada’da ağırlayabilmek için tekrar davet ettiğini dile getirdi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.