Dışişleri Bakanı İle Çin Dışişleri Bakanı Telefonda Görüştü

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, "Türk halkının, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde mutlaka bütünleşerek geçici sıkıntıları aşacağına ve istikrarlı gelişmeye kavuşacağına inanıyoruz." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yİ ile bugün bir telefon görüşmesi yaptı. Çin Dışişleri Bakanlığının internet sitesinden görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada, iki bakanın mevcut görüşmeler üzerine fikir alışverişinde bulunduğu belirtildi.

Wang Yi, görüşmede Çin’in iki ülke arasındaki stratejik işbirliği ilişkilerini geliştirmeye olan bağlılığını hatırlatarak, Çin’in Türkiye’nin ulusal güvenlik ve istikrarı ile ekonomik ve toplumsal gelişmesini korumak için harcadığı çabaları desteklerini belirtti. Çinli bakan, “Çin, Türk halkının, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde bütünleşerek geçici sıkıntıları aşacağına ve istikrarlı gelişmeye kavuşacağına inanıyor.” ifadesini kullandı.

Wang Yi, ayrıca Çin’in Türkiye ile birlikte gelişmekte olan ülkelerin, bilhassa yükselen ekonomilerin meşru haklarını ortaklaşa koruma arzusunda olduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çinli mevkidaşına Türkiye’deki durumu ve Türk hükümetinin duruşunu anlattığı, Türkiye’nin mevcut zorlukları aşacağını vurguladığı belirtildi. Türkiye’nin Çin ile stratejik iletişimi güçlendirmeyi istediğini dile getiren Çavuşoğlu, Çin ile karşılıklı yarara dayalı işbirliğini derinleştirmeyi, Kuşak ve Yol projesinin inşasına aktif şekilde katılmayı arzuladıklarını ifade etti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.