Dışişleri Bakanlığı’ndan Çek Cumhuriyeti’ne Kınama

Dışişleri Bakanlığı, Çek Cumhuriyeti Temsilciler Meclisinde 25 Nisan 2017 tarihinde 1915 olaylarıyla ilgili alınan kararı kınadı.

Dışişleri Bakanlığından konuyla ilgili yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“1915 olayları konusunda Çek Cumhuriyeti Temsilciler Meclis’inde 25 Nisan 2017 tarihinde alınan kararı şiddetle kınıyor ve reddediyoruz. Ayrıca, Çekya Cumhurbaşkanı Zeman’ın 1915 olayları konusunda ülkesindeki Ermeni cemaatini muhatap alan ve önemli tutarsızlıklar içeren mektubunu da üzüntüyle karşılıyoruz. Cumhurbaşkanı Zeman, mektubunda, bir yandan tarihin siyasetçiler tarafından yorumlanmaması gerektiğini, siyasetçilerin tarihi olayları siyasi çıkarları doğrultusunda kullandıklarını belirtip, geçmişin öncelikle tarihçiler tarafından araştırılması ve yorumlanması gerektiğini vurgularken, diğer yandan kendi sözleriyle çelişkiye düşerek 1915 olaylarına ilişkin siyasi değerlendirmelerde bulunmaktadır.

Tarihi gerçeklere ve hukuk ilkelerine açıkça aykırı olan söz konusu siyasi tasarruflara ilişkin tepkimiz Çek Cumhuriyet’inin Ankara Büyükelçisine bildirilmiştir.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.