Dışişleri Bakanlığı’ndan Yunanistan Açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunan basınında Türkiye ile ilgili çıkan haberler hakkında açıklamalarda bulundu.

Yunan basınında Türkiye’nin AB zirvesi öncesinde Ege ve Akdeniz’deki askeri faaliyetlerini artırdığına yönelik haberler ile ilgili Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un açıklamaları şöyledir :

“Bu konuda çıkan haberler gerçek dışıdır. Aksine Yunanistan 20 Ekim 2020 tarihinden itibaren yayınladığı “11 NAVTEX” ve “12 NOTAM” ile Ege ve Doğu Akdeniz’de 24 askeri faaliyet yapacağını duyurarak bölgede kışkırtıcı ve gerginliği artırıcı askeri faaliyetlerine devam etmektedir.

Yunanistan askeri konularda da diyalog kanallarını kapalı tutmakta, NATO Genel Sekreteri’nin ayrıştırma inisiyatifinin ilerletilmesini önlemektedir. Nitekim, Yunanistan 9 Ekim 2020 tarihinden bu yana NATO Askeri Makamlarınca tertiplenmesi planlanan toplantılara da katılmamaktadır.

Yunanistan Türkiye ile ikili meselelerini başkalarından medet umarak değil, ancak Türkiye ile masaya oturarak, işbirliği ve diyalog ile çözebilir.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.