Diyarbakır, Van ve Mardin’de Belediye Başkanları Görevden Alındı

İçişleri Bakanlığı Diyarbakır, Van ve Mardin Belediye Başkanlarını görevden uzaklaştırdı.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk; “PKK/KCK terör örgütü ve uzantıları; bazı belediye başkanları aracılığıyla belediyelerin imkanlarını illegal amaçlar için kullandıkları” iddiasıyla görevden uzaklaştırıldı.

İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasında görevden uzaklaştırılan Mızraklı, Türk ve Ertan hakkında, “Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra da halkın mahalli ve müşterek ihtiyaçlarını karşılamak yerine bölücü terör örgütünün amaçları, ideolojik söylemleri ve eylemlerini destekler mahiyette uygulamalara başladıkları, davranış ve söylemlerde bulundukları, belediyenin imkânlarını terör örgütünü destekleyecek şekilde yönlendirdiklerine ilişkin Bakanlığımıza birçok ihbar, şikâyet ve bilgi ulaşmıştır.” şeklinde açıklama geldi.

HDP’den ilk tepki partinin Diyarbakır İl Örügtü’nden geldi. Yapılan açıklamada güvenlik güçlerinin ev baskınları yapılarak 6 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Açıklamada 100’e yakın parti üyesinin gözaltına alınacağı duyumu paylaşıldı.

HDP Diyarbakır Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Garo Paylan görevden uzaklaştırma kararlarına twitter hesabından tepki gösterdi.

Paylan, “Dört ay önce halkın ezici çoğunluğuyla geri aldığımız; Diyarbakır, Van, Mardin belediyelerine yine kayyım atadılar. Halkın iradesine yapılan bu alçakça darbeye karşı bütün siyasi partiler ve toplum tepki vermelidir. Sustukça sıra Ankara’ya da, İstanbul’a da gelir.” şeklinde paylaşımda bulunarak, toplumu tepki göstermeye çağırdı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.