Doğu Çin’deki Kasırgalar Beş Kişiyi Öldürdü

Fotoğraf:Pixabay-Kyraxys

Doğu Çin’de etkili olan kasırgalarda 5 kişi hayatını kaybetti, 88 kişi yaralandı.

Çin devlet medyası Xinhua’ya göre; Şandong Eyaletine bağlı Dongming İlçesi ve Juancheng İlçesi’ne kasırgalar vurdu ve 88 kişi yaralandı. Heze’nin acil durum yönetim bürosuna göre, tıbbi tedavi başarısız olduktan sonra beşinin daha sonra öldüğü doğrulandı. Büro, acil durum hizmetlerinin şu anda “afet sonrası atık bertarafı ve yerinde temizlik” çalışmaları yürüttüğünü de sözlerine ekledi.

Felakette ilk belirlemelere göre 2 bin 820 ev, 60 bin 900 dönüm (4 bin 60 hektar) ekili alan ve 48 elektrik hattı zarar gördü.

Çin’de yılda ortalama 100’den az kasırga oluyor ve araştırmacılar, 1961’den bu yana geçen 50 yılda ülkede kasırgalardan en az 1.772 kişinin öldüğünü söylüyor.

Çin devlet medyasına göre, ”nisan ayında güneydeki Guangzhou şehrini vuran bir hortum en az beş kişinin ölümüne, 33 kişinin de yaralanmasına neden oldu.

Bu ayın başlarında Çin Meteoroloji İdaresi ülkedeki iklim değişikliğinin durumuyla ilgili yıllık ‘Mavi Kitap’ını yayınladı. Raporda ülkenin 1901’den bu yana en sıcak yılını yaşadığı ve “aşırı hava ve iklim olaylarının daha sık ve şiddetli olma eğiliminde olduğu” bulundu.

Ülkenin diğer bölgeleri de aşırı hava olaylarıyla boğuşuyor; kuzeyde şiddetli kuraklık ve rekor sıcaklıklar yaşanırken, güneyde ise yoğun yağışlar etkili oluyor.”denildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.