Dolce&Gabbana’nın Çin Reklamına Büyük Tepki

Dünyaca ünlü İtalyan markası Dolce & Gabbana ırkçı ve cinsiyetçi bir yaklaşım sergilediği düşünülerek Şangay'daki defilesini iptal etmek zorunda kaldı.

Ünlü moda evi Dolce&Gabbana şu sıralar zor günler geçiriyor. Önce Stefano Gabbana’nın kişisel hesabı hacklendi, sonra Dolce&Gabbana’nın Şangay’daki ‘The Great Show’u iptal oldu ve en son Dolce&Gabbana markasının resmi hesabı hacklendi. Çünkü İtalyan moda evi Dolce&Gabbana tarafından hazırlanan reklam filminin Çin halkına bir hakaret olduğu ve markanın ‘Irkçılık’ yaptığı konuşuldu.

Dolce&Gabbana, Çin’e özel bir reklam kampanyası hazırlayarak sosyal medya sitesi Weibo’da 3 video yayımladı.Videolarda Çinli bir kadın, yemek çubuklarıyla İtalyan yemekleri pizza, spagetti ve bir Sicilya tatlısı olan cannolo yemeye çalışırken görülüyor.Bu sırada bir erkek sesi de alaycı tavsiyeler veriyor ve çift anlamlı bulunan yorumlar yapıyor.

Video serisi sosyal medyada “aleni oryantalizm”, “aptalca ve kültürel açıdan duyarsız”, “ırkçı”, “tepeden bakmacı, nahoş ve cinsiyetçi” gibi ifadelerle eleştirildi.

Ardından, markanın kurucuları Domenico Dolce ve Stefano Gabbana, hazırladıkları bir videoyla özür diledi.

Çinliler’e hitaben ‘Bizi affedin’ diyen moda tasarımcıları, videonun sonunda özürleri hep bir ağızdan Çince de dile getirdi. Domenico Dolce, “Olanları büyük bir üzüntü ile çok düşündük. Ülkenizde neden olduğumuz durum için çok özür diliyoruz. Ailelerimiz bize her zaman tüm dünyadaki farklı kültürlere saygı göstermemizi öğretti. Bu yüzden kültürünüzü yorumlarken hata yaptıysak özür dileriz” şeklinde konuştu.

Stefano Gabbana da “Sayıları çok fazla olan dünyadaki tüm Çinlilerden de özür dilemek isteriz. Bu özrü çok ciddiye alıyoruz. Bu tecrübeyi bir hazine olarak düşünüyoruz ve bir daha asla olmayacağını söylemek istiyoruz. Çin kültürüne her şeyiyle saygı göstereceğiz” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.