Döviz Büroları, Kuyumculara Uyarı

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), mali sistemin suçlular tarafından kullanılmasının engellenebilmesi için bazı meslek gruplarına yönelik uyarılarda bulundu.

MASAK, döviz bürolarına, emlakçı, galerici ve kuyumculara getirilen yükümlülükler ve risklere yönelik broşürler hazırladı.

Broşürlerde, “Ticaret amacıyla taşınmaz alım satımıyla uğraşanlar ile bu işlemlere aracılık edenler”, “İş makineleri dahil her türlü deniz, hava ve kara nakil vasıtalarının alım satımıyla uğraşanlar”, “Kıymetli maden, taş veya mücevher alım satımı yapanlar” ile Kambiyo mevzuatında belirtilen yetkili müesseselerin (döviz büroları) sorumluluk ve yükümlülükleri hatırlatılarak, şüpheli müşteri profili davranışlarıyla suç işleme yöntemlerine ilişkin örnekler verildi. Broşürlerde şu konular üzerinde duruldu:

Meslek mensuplarının, işlem yapan müşterileri ile nam veya hesaplarına işlem yapılanların kimliklerini tespit etme, şüpheli işlemlerde bildirimde bulunma yükümlülüğü var.

Gayrimenkul ve taşıt alım satımı, özellikle nakit bazlı işlemler yoluyla kara para aklama konusunda suçluların geleneksel yöntemleri…

Özellikle döviz bürolarında dikkati çekecek miktarlarda döviz alım-satımı, dövizin diğer para birimlerine çevrilmesi ve küçük banknotlar halinde ve olağan sayılamayacak miktarda paranın büyük banknotlarla değiştirilmesi şüpheli işlem bildirimini gerektirebiliyor.

Müşterinin yetersiz bilgilerine, belge vermemesine ve ısrarına dikkat edilmeli.

Bildirimi yükümlülüğü ihlallerinde, işlem başına 18 bin 429 lira para cezası veriliyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.