DSÖ ”90 Binin Üzerinde Maymun Çiçeği Virüsü Vakası Görüldü, 156 Kişi Virüs Nedeniyle Öldü.”

Kaynak: DSÖ (WHO) resmi sitesi

Dünya Sağlık Örgütü basın toplantısında maymun çiçeği virüsüyle ilgili son duruma ilişkin bilgiler verildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünya genelinde 90 binin üzerinde maymun çiçeği virüsü vakası görüldüğünü ve 156 kişinin virüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini bildirdi.


Maymun çiçeği virüsü, daha az şiddetli olmasına rağmen çiçek hastalığına benzer semptomları olan bir hastalık olan mpox’a (maymun çiçeği) neden olan bir ortopoksvirüstür. Mpox, hayvanlardan insanlara bulaşan bir hastalık olan zoonozdur ve vakalar genellikle virüsü taşıyan hayvanların bulunduğu tropik yağmur ormanlarının yakınında bulunur. Sincaplar, Gambiya keseli fareleri, yediuyuru, farklı maymun türleri ve diğerleri de dahil olmak üzere hayvanlarda maymun çiçeği virüsü enfeksiyonunun kanıtları bulunmuştur.

Hastalık aynı zamanda insanlardan insanlara da yayılabilir. Vücut sıvılarıyla temas, ciltte veya ağız veya boğaz gibi iç mukozal yüzeylerdeki lezyonlar, solunum damlacıkları ve kontamine nesnelerle temas yoluyla bulaşabilir.


DSÖ’nün haftalık basın toplantısında, maymun çiçeği virüsüyle ilgili son duruma ilişkin bilgi veren Ghebreyesus “Şu ana kadar DSÖ’ye 114 ülkeden 90 binden fazla maymun çiçeği virüsü vakası ve bununla bağlantılı 156 ölüm rapor edildi. Ancak bazı ülkelerdeki eksik raporlama nedeniyle gerçek vaka ve ölüm sayısının daha yüksek olduğunu biliyoruz” dedi. Özellikle Asya’da vaka sayısında son 2 ayda büyük artış olduğunu belirten Ghebreyesus, Afrika’dan da düzenli olarak vaka bildirimi almaya devam ettiklerini söyledi. Ghebreyesus, ülkelerin uzun vadede maymun çiçeği virüsünü yönetmelerini destekleyecek ve kalıcı öneriler konusunda bir inceleme komitesi oluşturduklarını belirtti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.