DSÖ, Yeni Tip Koronavirüsü Küresel Salgın İlan Etti

Dünya Sağlık Örgütü, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) küresel salgın (pandemi) olarak nitelendirilebileceğini duyurdu.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre’deki merkezde yaptığı toplantıda Kovid-19’a ilişkin dikkat çekecek açıklamalarda bulundu.

Ghebreyesus, virüsün yayılma ve şiddetinden endişe duyduğunu ve yeteri kadar harekete geçilmediğini vurgulayarak, “Bundan dolayı Kovid-19’un bir pandemi olarak nitelendirilebileceği değerlendirmesini yaptık.” şeklinde konuştu.

Ghebreyesus, pandemi için “Yanlış kullanılması durumunda mantıksız korkuya, mücadelenin bittiğine dair haksız kabullenmeye ve gereksiz acı ve ölüme yol açan bir kelimedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Ghebreyesus, “Dünya daha önce koronavirüsün tetiklediği bir pandemiye şahitlik etmedi. Ve daha önce, aynı zamanda kontrol altına alınabilecek bir pandemi de görmedik. DSÖ, ilk vakalardan haberdar olduğu olduğu andan itibaren virüse karşı tam mücadele içindeydi.” dedi.

Virüsün bulunduğu ülkelere DSÖ olarak her gün “acil ve agresif” mücadele etmeleri çağrısında bulunduklarını anımsatan Ghebreyesus, “Pazartesi de söylediğim gibi sadece Kovid-19 vaka sayılarına ve etkilenen ülke sayılarına bakmak hikayenin tümünü yansıtmıyor.” bilgilendirmesinde bulundu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.