DSÖ’den Kovid-19 Aşısı İçin Açıklama

Fotoğraf; Wikimedia Commons

Dünya Sağlık Örgütü Acil Durum Birimi Başkanı Mike Ryan, Kovid-19 aşısının ne zaman hazır olabileceğine yönelik tahmin yürütmenin akıllıca olmayacağını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ve örgütün Acil Durum Birimi Başkanı Mike Ryan, Cenevre’deki basın toplantısında yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilmekte olan ilaç ve aşılara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ghebreyesus, ilaçlarla ilgili ilk klinik sonuçarını alacaklarını ifade ederek “Şu ana kadar 39 ülkede 5 bin 500 hasta dayanışma denemesine dahil edildi” diye konuşarak, “Önümüzdeki iki hafta içinde ara sonuçlar bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ryan ise, açıklamasında Kovid-19’a karşı bir aşının ne zaman hazır olabileceği konusunda tahmin yürütmenin akıllıca olmayacağını söyledi.

Ryan, Kovid-19’la mücadele materyallerine adil şekilde erişimin olmamasına tepkili olduğunu belirterek, “Bazı ülkelerin diğerlerinden daha fazlasına sahip olmasına üzülüyorum ve ön saflardaki çalışanların bu nedenle ölmesinden üzüntü duyuyorum” dedi.

Ryan, “Masaların etrafında oturup spekülasyon üretenler hiç bir şey elde edemez. Başarıyı virüsün peşinden gidenler kazanır” diye ekledi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.