DSÖ’den Kovid-19 Salgını İçin ‘İkinci Dalga’ Uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kovid-19 salgının hafiflediği ülkelerde, salgının durdurulması için alınan önlemlerin erken hafifletilmesi halinde yakın zamanda ikinci bir dalganın gelebileceği konusunda uyarıda bulundu.

DSÖ Sağlık Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, Salgınların sıklıkla dalgalar şeklinde gerçekleştiğini ifade ederek dünyanın hala Covid-19 salgının ilk dalgasının ortasında olduğunu söyledi.

Pazartesi günü Cenevre’de gerçekleştirilen basın toplantısında, vaka sayılarının azaldığı ülkelerde sayıların tekrar artabileceği, hatta alınan önlemlerin erken kaldırılması durumunda enfekte oranlarının çok daha hızlı yükselme ihtimali olduğunu açıkladı.

Avrupa ve Kuzey Amerika’da salgının durdurulması için alınan önlem ve stratejilerin uygulanmaya devam etmesi gerektiğini vurgulayan DSÖ uzmanı, “Hastalığın herhangi bir zaman diliminde yeniden sıçrayışa geçebileceğinin bilincinde olmalıyız. Sırf salgının etkisi düşüşe geçti diye bunun böyle devam edeceği varsayımında bulunamayız. Birkaç ay içerisinde gerçekleşebilecek ikinci dalgaya hazırlıklı olmalıyız” şeklinde konuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.