Dünya Basınında Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekilleri Seçimleri

(Pixabay)

2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekilleri seçimi uluslarası haber ajanslarına yansıdı.

Hollanda‘nın önde gelen haber ajansı NOS.nl, “Şaşırtıcı bir şekilde, Erdoğan seçmenlerle beklenenden çok daha iyisini yaptı. Artık Erdoğan rüzgara sahip ve kendinden emin bir şekilde iki hafta içinde gerçekleşecek olan ikinci tura gidiyor.” haberini yayınladı.

Alman gazetesi Bild ise, “Almanya’da Erdoğan için Ezici zafer” başlığını atarak, “Fransa, Belçika, Avusturya ve Hollanda’da Türk seçmenlerin çoğu da Erdoğan’a oy verdi. İsveç, İspanya, Polonya, Portekiz ve Romanya’da durum farklı: Kılıçdaroğlu orada çoğunluğu kazandı.” diyerek Avrupa‘daki seçmenlerin tercihlerini açıkladı.

Bir diğer Alman gazetesi olan Zeit, Recep Tayyip Erdoğan‘ın deprem bölgelerinde zaferler elde ettiğini belirterek, “Türkiye ve Suriye’nin güneydoğusunda 50.000’den fazla ölümün yaşandığı deprem felaketinden sonra hükümete şiddetli eleştiriler yapıldı. Gözlemciler bu nedenle muhalefetin deprem bölgelerinde fayda sağlayacağını beklemişlerdi.” diye ekledi.

(Pexels)

İngiliz SkyNews ise, “Erdoğan çoğunluğun gerisinde kaldıktan sonra başkanlık yarışı ikinci tura gidiyor” başlığıyla, “20 yıldır ülkenin başında olan 69 yaşındaki Erdoğan, cumhurbaşkanı olarak üst üste üçüncü bir dönem arıyor, ancak Bay Kılıçdaroğlu ona şimdiye kadarki en zorlu mücadelesini sundu.” dedi.

İtalyan gazetesi Corriere Della Sera, “Erdoğan hayal kırıklıkları ve şüpheler arasında yeniden kafa kafaya başlıyor. Muhalefet: Devam” başlığı altında, “Türkiye ve dünya için çok önemli görülen cumhurbaşkanlığı ve siyasi seçimlerin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ilk turda eve göndermeyi ümit edenler arasında hayal kırıklığı ve üzüntü var” dedi.

(Pexels)

A.B.D‘de ise New York Times, “Türkiye’nin uzun süredir görevdeki lideri Recep Tayyip Erdoğan, Pazar günü ulusal seçimlerde kazanmak için gereken yüzde 50’nin gerisinde kaldıktan sonra kariyerinde ilk kez cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turlarına gidecek.” diye yazdı. Ayrıca 5 milyon genç seçmenin ilk kez sandık başına gittiğine vurgu yaptı. Erdoğan ve Kılıçdaroğlu`nun ikinci tur mesajlarını paylaştı.

Katar merkezli Al Jazeera Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura gidiyor” başlığı altında, Sinan Oğan’ın 5.17’lik oy oranıyla seçimi 2. tura götürdüğünü belirtti. Ayrıca rakip partilerden seçim gözlemcileri arasında ara sıra kavga olayları ve bazı sandık merkezlerinde oy pusulası hilesi iddiaları yaşandığını yazdı.”Oylama büyük ölçüde barışçıldı ve neredeyse festival atmosferinde yapıldı, bazı seçmenler yerel kostümlerle katıldı ve hatta at sırtında geldi.” diye ekledi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.