Dünya Falun Dafa Günü Türkiye’de ve Tüm Dünyada Kutlandı


Falun Gong uygulayıcıları, 12 Mayıs 2023’te New York’ta Dünya Falun Dafa Günü’nü anmak için Manhattan’da yürüdüler. (Larry Dye/The Epoch Times)

NEW YORK—Altın bir ejderha, büyük lotus çiçeklerinin tepesinde süzülen periler ve tam bir Batılı bando, yıllık bir kutlama için Manhattan’ın merkezinde yürüyen binlerce kişiden oluşan grubun bir parçasını oluşturuyordu.
Dünya Falun Dafa Günü’nü anmak için gerçekleştirilen 5.000 kişinin katıldığı New York geçit töreni bir yandan türünün en geniş kapsamlı etkinliklerinden biri olurken, bir yandan da manevi disiplinin 31 yıl önce halka tanıtılmasının yıldönümünü de işaret ediyor. 


1990’larda, Falun Gong olarak da bilinen manevi uygulama Çin’de hızla yayıldı ve bazı tahminlere göre 100 milyona kadar insanı uygulamaya çekti. Ancak Çin komünist rejiminin inancı ortadan kaldırmayı amaçlayan kanlı bir kampanya başlattığı 1999 yılından beri şiddetle zulüm görüyor.


Falun Gong uygulayıcıları, 12 Mayıs 2023’te New York’ta Dünya Falun Dafa Günü’nü anmak için Manhattan’da yürüdüler. (Samira Bouaou/The Epoch Times)


Yaklaşık 24 yıllık baskı, işkence, köle çalıştırma ve zorla organ toplama yoluyla sayısız sayıda Falun Gong uygulayıcısını öldürdü, ancak hayatta kalanlar – ve dünya çapında 100’den fazla ülkede uygulamaya yapanlar – komünist baskının ve zulmünün iradelerini sarsamayacağını söylüyor.


Geçit töreninin bir parçası olan Cathy Han, The Epoch Times’a rejimin yaptıkları için,”Ateşi körüklüyor” dedi. “Ne kadar çok bastırmaya çalışırsan, o kadar çok insan bundan kurtulmak isteyecektir.”

Falun Gong uygulayıcısı Cathy Han, 12 Mayıs 2023’te New York’taki Dünya Falun Dafa Günü geçit töreninde. (Samira Bouaou/The Epoch Times)


“Akıntıya Karşı Gitmek”


Han bu sözleri kullanırken kişisel deneyiminden bahsediyordu.


1999 yılının Temmuz ayında, Han, Çin’in kuzeyindeki Taiyuan şehrinde mezun olan bir üniversite öğrencisiyken, aniden devlet medyası günün her saati Falun Gong’u karalamaya başladı.


Han’ın meditasyon disiplinini uygulayan iyi bir arkadaşı ve birkaç okul arkadaşı vardı.


Daha sonra evleneceği arkadaşı, inancından vazgeçmediği için rejim tarafından bir yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Arkadaşını liseden beri iyi kalpli ve nazik biri olarak hatırlamıştı, başkalarıyla asla tartışmayan ama ne olursa olsun insanlara nezaketle davranan biriydi. 


“Böyle bir insan nasıl kötü bir şey yapabilir?” diye sordu kendine.


Bir sonraki karşılaşmalarında ona Falun Gong hakkında sorular sordu; “Nasıl bu kadar beyinsizsin ve Çin Komünist Partisinin yapmana izin vermediği şeyi yapmaya devam ediyorsun?”


Arkadaş cevap olarak, iyi bir insan olmak için uygulamanın doğruluk, şefkat ve hoşgörü ilkelerini takip ettiklerini söyledi. Uygulamadan fiziksel ve zihinsel olarak fayda sağlayan tanıdığı kişilerin bir listesini gösterdi.


Han hiçbir karşı argüman bulamamıştı. “Ne tür bir Parti, kitap okuyan, sağlıklı kalmak için egzersiz yapan ve doğruluk, merhamet ve hoşgörü peşinde koşan insanlara zulmeder?”


“Akıntıya karşı gidiyordu” dedi Han, adama daha da fazla saygı duyduğunu fark ederek.


Yaklaşık bir yıl sonra Han, ailesinin adamın hapis cezası nedeniyle “kötü bir üne” sahip olduğu yönündeki itirazlarına rağmen onunla evlendi. 


Han’ın ailesine cevabı şöyle oldu; “O hapiste herhangi bir suçtan değil, inancından dolayı kaldı. İyi bir insan olmaya çalıştı. Birinin iyi bir insan olmasına izin vermiyor musun?” 


İnançları yüzünden çiftin evleri ve iş yerleri polis tarafından sürekli ziyaret edildi. Alt kattaki komşuları, taşınırken polisin kendisini onları izlemekle görevlendirdiğini söyledi.


Çift, inandıkları için evlerine ve iş yerlerine polis tarafından sürekli ziyaret edildi. Alt kattaki komşuları, taşınırken polisin kendisini onları izlemekle görevlendirdiğini söyledi. 


Komşuları gitmeden önce Han’a, “Sizi izliyordum ve ikiniz de iyi görünüyorsunuz,” dedi.. “Güler yüzlüsün, geliş gidişinle kimseyi rahatsız etmiyorsun ve her istediğimizde tamir etmemize yardım ediyorsun. Polis neden sana göz kulak olmak istiyor?” 

Han, “Başınızı dik tutamamanızı sağlayacak bir tür zihinsel baskı yaratmak için,” dedi. “Sadece bakın: herkes seni izliyor. Her an o kasvetli iklimde yaşamanızı istiyorlar. Komünist parti işte bu kadar kötü.”

Falun Gong uygulayıcıları, 12 Mayıs 2023’te New York’ta Dünya Falun Dafa Günü anısına Manhattan’da yürüdüler. (Samira Bouaou/The Epoch Times)

İstanbul ve Mersin’de de Etkinlikler Düzenlendi

İstanbul’un Sarıyer semtinde Falun Dafa uygulamasını yapan uygulayıcılar, 13 Mayıs Dünya Falun Dafa Günü’nü kutlamak için etkinlik düzenledi. Haydar Aliyev Parkı’nda düzenlenen etkinlik, yetişkinlerden olduğu kadar çocuklar tarafından da yoğun ilgi gördü.

Falun Dafa’nın egzersizlerini öğrenen vatandaşlardan biri sırt ağrısının geçtiğini, bu uygulamaya devam edeceğini belirtti.

Yetişkinlerin egzersizleri ciddiyetle öğrendiği görülürken, çocukların da egzersizleri yaparken ve müziği dinlerken heyecanlandığı ve mutlu olduğu görüldü.

Mersin’de Kağıttan Lotus Çiçekleri Yapıldı

Mersin’de de Falun Dafa uygulayıcıları Mersin Sayapark’ta etkinlik düzenledi. Kendilerine tahsis edilen alanda kağıttan lotus çiçeği katlama atölyesi düzenleyen uygulayıcılar aynı zamanda egzersiz gösterimi yaptı.

Falun Dafa’nın zihin ve beden gelişim uygulaması olduğunu ve zihni ve bedeni Doğruluk – Şefkat– Hoşgörü prensipleri doğrultusunda arındırmak üzerine kurulu olduğunu öğrenen insanlar, uygulamanın şu anda insanların en çok ihtiyacı olan şey olduğunu dile getirdi. 


Oldukça fazla insanın dikkatini çeken etkinlikte uygulayıcılar stanta gelen kişilere aynı zamanda Falun Dafa’ya karşı Çin’de 1999 yılında başlatılan ve bu sene 24. senesine giren zulüm hakkında da bilgi verdiler ve zulüm durdurulması için dünya çapında devam eden imza kampanyası için imza aldılar.  

Dünya Falun Dafa Günü Amsterdam’da da coşku ile kutlandı.

13 Mayıs Dünya Falun Dafa günü kutlamaları Hollanda’da Amsterdam’ın merkezi Dam meydanında gerçekleşti. Her gün binlerce insanın akın ettiği turist sezonunda pek çok farklı ülkenin vatandaşları Falun Dafa hakkında bilgi almak için standlara uğradı.

Hollanda’nın her tarafından 60’a yakın uygulayıcı etkinlikte insanlara Çin’de yaşanan ağır zulmü anlattı.

Standlara uğrayan pek çok kişinin Çin’de yaşanan hassas olaylar karşısında gözleri doldu ve zulmün bitmesi için nasıl yardımcı olabileceklerini danıştılar.

Etkinlikte Çin geleneksel kıyafetleri içerisinde broşür dağıtan uygulayıcılar ve bir davul ekibi de çok ilgi çekti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.