Dünya tarihine damgasını vuran mitoloji kahramanlarının kumdan heykelleri yapıldı

ANTALYAUluslararası Antalya Kum Heykel Festivali’nde bu yıl tema olarak seçilen mitolojik kahramanların kumdan heykelleri yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Muratpaşa Belediyesi ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nin katkılarıyla düzenlenen Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali, Lara Beach’de ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Kumdan heykellerin yapımı için 10 ülkeden 30 heykeltıraşın çalıştığı festivalde bu yıl ‘Mitoloji 2’ teması kullanıldı. Festivalde 233 milyon dolarlık hasılat yaparak izlenme rekoru kıran Avatar da yer alıyor. Mısır piramitleri, 300 Spartalı, Mısır tanrıları ve Hint mitolojisi gibi eserlerin sergilendiği festivalde dünya tarihinde yer almış önemli isimler ve eserlerin kumdan heykelleri yapıldı.

Kum heykeller hakkında bilgi veren Festival Genel Direktörü Cem Karaca, mitolojik olay ve kahramanların dev boyutlardaki kum heykellerinin vatandaşlardan büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Festivalde 30 ana temada 100’den fazla heykelin yer aldığını açılayan Karaca, bu yıl festivalde çeşitli mitoloji kahramanların kumdan heykellerinin sergilendiğini ifade etti.

Geçen yıl festivali 120 bin kişin ziyaret ettiğini belirten Karaca, bu yıl 200 bine yakın ziyaretçi beklediklerini kaydetti.

Kum heykellerin yapılış sürecini anlatan Karaca, 10 ayrı ülkeden 30 sanatçının 7 bin 500 ton kum kullanarak festivali oluşturduğunu açıkladı.

Karaca, “Heykellerin yapılışı sırasında 50 civarında kişi çalıştı. Bu yıl daha fazla ziyaretçi bekliyoruz. Dünyanın en büyük kum heykel etkinliklerinden birisi bu festival. Festivalde 30 ana temada 100’den fazla heykel var. Mitolojik öykülerden seçildi. Avatar’ı da koyduk.” dedi.

Kum heykel festivalini ziyarete gelen Mehmet İnanlı, ilk kez festivali ziyaret ettiğini söyledi. Kumdan heykellerin beklediğinden güzel olduğunu ifade eden İnanlı, ilk izlenimlerinin olumlu olduğunu belirtti.

Antalya Kum Heykel Festivali mayısa kadar gezilebilecek.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.