Dünyanın En Pahalı Köpeği: Tibet Mastifi

Tibet mastifi dünyanın en pahalı köpeği unvanına sahiptir (wikimedia)
Tibet mastifi dünyanın en pahalı köpeği unvanına sahiptir (wikimedia)

Çin’de Hong Dong isimli 11 aylık ve 80 kg ağırlığında bir Tibet mastifi 1,2 milyon dolara satıldı. Bu, dünya tarihinde bugüne kadar bir köpek için biçilmiş en yüksek bedeldir.

Tibet mastifi aynı zamanda Dok-Khyi (göçebe köpeği) olarak bilinir. İri ve güçlü bir köpek türüdür. Boynunda aslanınkine benzer yele vardır.

Dünyanın en pahalı köpeği unvanına sahiptir. Çin’de bu köpekler için 100.000 dolar veya daha fazla para harcayan birçok zengin Çinli bulunuyor. Tibet mastifi Çin’de bir zenginlik sembolüdür.

Bu köpeklerin özeliği bütün büyük köpeklerin ve dövüş köpeklerinin atası olmasıdır. Tibet’in izole olması bu ırkın saflığını koruyabilmesi için en büyük etkendir. Çinli arkeologların yaptıkları kazılarda 40.000 yıllık Tibet mastiflerine ait fosillerin bulunduğu bilinmektedir.

Cengiz Han’ın bu köpekleri sevdiği ve beslediği rivayet edilir. Ayrıca büyük İskender ve Marco Polo’nun da bu köpekleri çok sevdiği bilinir.

Tibetlilerin inanışına göre bu köpekler kutsal dağda yaşayan bir ermiş tarafından Tibet halkına hediye edilmiştir. Tarihte Tibet tapınaklarını koruduğu da bilinen bir gerçektir.

Tibet dünyanın çatısı olarak bilinir ve yüksek dağları ile meşhurdur. Tibet mastifinin asıl görevi Tibet dağlarında sığır ve keçi sürülerini vahşi hayvanlardan korumaktadır.

Ayrıca eğitimden geçmiş Tibet mastifleri de mevcuttur. Daha gösterişli ve sakin yapıdadırlar.

Orjinal Tibet mastifi çok vahşi ve serttir. Renk olarak, siyah, kırmızı, gri, boz, beyaz renklerinde Tibet mastifi mevcuttur.

Kilo ve boy olarak büyük köpekler kategorisine girer. Bazılarının ağırlığı 100 kiloya kadar çıkmaktadır.

Çin Komünist devletinin politikaları sonucu Çin’in Tibetlilere karşı akla gelmeyecek zulümler yaptığı bir gerçektir. Bu zulümden bu köpek ırkı da nasibini almıştır. Tapınakları, evleri ve sahiplerini koruyan bu hayvanlar öldürülmüştür, bir kısmı yenmiştir ve beslenmesi yasaklanmıştır.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.