EBAGEM Engelleri Aşmak İçin Sporu Yapılandırıyor

(Fotoğraf: EBAGEM)

Ulusal ve uluslararası çapta engeli olan bireylere yönelik pek çok başarılı proje gerçekleştiren Engeli Olan Bireyler ve Aileleri Gelişim Merkezi Derneği (EBAGEM), sporu engelleri aşmak için bir araç olarak yapılandırmak için uyguladığı  “Herkese Yönelik İçerici Spor Faaliyetleri için İşbirliğinin Sağlanması” projesi kapsamında Mersin’de bir spor şenliği düzenledi.  

Erasmus+ programı kapsamında fonlanan ve  EBAGEM’in Romanya’dan ADAPTO, Slovenya’dan ODTIZ, ve Yunanistan’dan AETOI dernekleri ile ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında gerçekleştirilen etkinliğe Romanya, Slovenya, Yunanistan ve Mersin yerelinden engeli olan ve olmayan bireyler ile birlikte spor alanında faaliyet gösteren STK ve kamu kuruluşları katılım gösterdi. Özgecan Spor Tesisi’nde gerçekleştirilen etkinliğe 120’yi aşkın kişi katıldı. Şenliğe Yenişehir Belediyesi Başkanı Sn. Abdullah Özyiğit ve Mersin Gençlik ve Spor  İl Müdürlüğü Spor Faaliyetleri Birimi Şube Müdürü Sn. Vedat AKYAR da katılım gösterdi.

Spor şenliği etkinliğinden bir kare (Fotoğraf: EBAGEM)

                Şenlik kapsamında katılımcılar Boccia, Floor Korling, Okçuluk, Tekerlekli Sandalye Basketbolu, Oturarak Voleybol branşlarında spor etkinliklerine katıldı. Şenlikte çocuk, genç, yaşlı, engeli olan ve olmayan bireyler bir arada spor yapabilme şansı buldu ve sporun birleştirici gücü kullanılarak engeli olan ve olmayan bireyler arasında bir empati ortamı yaratıldı.

Proje dört ayrı ülkede gerçekleştirilen  uluslararası aktivitelerden oluşuyor.  Proje engeli olan bireylerin hayata katılımını ve sosyal içerilmesini sağlamak için  yerel ve uluslararası düzeyde daha kapsayıcı fiziksel aktiviteler ve spor ortamı yaratmak için sosyal hizmetler sunan aktif aktörler (engellilik ve spor alanında çalışan) ve kamu kuruluşları arasında yapılandırılmış diyaloğu artırmayı amaçlıyor. Böylece dezavantajlı grupların topluma aktif olarak katılmaları için daha kapsayıcı yerel ve uluslararası spor ve fiziksel aktivitelerin yapılandırılması ve  düzenlenmesinin sağlanması hedefleniyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.