Edebiyatçı Mimar Ali Teoman Artık Aramızda Değil

Uzun süredir kanser tedavisi gören yazar Ali Teoman hayatını kaybetti.

Asıl adı Ali Tataroğlu olan Ali Teoman, 7 Temmuz 1962 yılında İstanbul’da doğdu. Orta öğrenimini İstanbul Alman Lisesi’nde, yükseköğrenimini ise İTÜ Mimarlık Fakültesi, MSÜ Mimarlık Fakültesi ve Sorbonne Üniversitesi Plastik Sanatlar Fakültesi’nde tamamladı.

1989-1983 yılları arasında iş ve öğrenim nedeniyle Londra, Milano ve Paris’te bulundu. Gitar çalan Ali Teoman bu dönemde sokak müzisyenliği de yaptı. Daha sonra 1993’de İstanbul’a döndü ve yazmaya daha fazla zaman ayırmak için mimarlığı bırakarak çeşitli üniversitelerde İngilizce okutmanı olarak çalıştı.

 

 1980’li yılların sonuna doğru öykü yazmaya başlayan Ali Teoman 1992 yılında, İnsansız Konağın İkonu isimli öyküsüyle, Milliyet Gazetesi’nin düzenlediği yarışmada ikincilik ödülü aldı.

Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı (öyküler), Simavi Yayınları, 1991 (Nurten Ay adıyla); Sel Yayıncılık, 2007 (kendi adıyla)

Teoman’ın tam 16 yıl gizli kalmış bir sırrı daha önce ortaya çıktığında edebiyat dünyasını şaşırtmıştı. 1991’de Haldun Taner Öykü Ödülü alan Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı isimli kitabın yazarı olarak Nurten Ay ödül almıştı. Ancak kitabın asıl yazarının Ali Teoman olduğu 2007 yılında ortaya çıktı. Ali Teoman bunun kendi isteğiyle düzenlenmiş bir oyun olduğunu belirterek Hürriyet’e şu açıklamayı yapmıştı; “Bu adi dolandırıcılık değil, yazınsal bir oyundur. Nurten Ay birkaç kez oyunu bırakmak istedi. Onu ikna ettim. Bunca yıl açık vermeden bana yardım ettiği için kendisine çok teşekkür ederim.”

İnsansız Konağın İkonu (öyküler), Milliyet Yayınları, 1993

Pervaneler (öyküler), Yapı Kredi Yayınları, 1998

Uykuda Çocuk Ölümleri (roman), Yapı Kredi Yayınları, 2002

Bir Garip Cindi Zümrüdüanka (roman), Sel Yayıncılık, 2005

Aşk Yaşama Çok Uçuk (öyküler), Sel Yayıncılık, 2006

Karadelik Güncesi (roman), Sel Yayıncılık, 2007

Eşikte (roman), Sel Yayıncılık, 2008

Horasan Elyazması (öyküler), Sel Yayıncılık, 2009

Café Esperanza (novela), Edition du Verger; Sel Yayıncılık, 2010

Gezgin Günce Britanya Defterleri (Günce), Kırmızı Yayınlarını 2011

İngilizceye çevirdiği “Ways of Leaving” adlı öyküsü, Kanada’da yayımlanan Descant dergisinin 2003 yılındaki Türk yazını özel sayısına alındı.

 Ali Teoman Yapı Kredi Yayınları’ndan bu hafta piyasaya çıkacak olan yeni kitabı Taş Devri’nin tanıtımını yapacaktı.

Yoruma kapalı.