Ejderhanın Denize Saçtığı Adacıklar: Ha Long

1994’te Unesco Dunya Mirasi listesine dahil edilen Ha Long Korfezi, 434 km2’lik alanda yer alan 1600’den fazla ada ve kaya formasyonuyla tam bir doga harikasi. Hanoi ye 180 km uzaklıkta bulunuyor.

Kireçtaşından oluşmuş yüksek kayalıkların sarp doğası nedeniyle,bu adaların çoğunda insan yaşamından eser yok. Bölge jeolojij yapısyla çok ilgi çekicidir. Doğal özellikleri nedeniyle 1994 yılında dünya mirası olarak kabul edildi. 2000 yılında da bölgenin alanı genişletildi. Burada büyük tekneler suya açılıyor ve binlerce ada parçasının içerisinde gezindiğiniz muhteşem bir gezintiye çıkıyorsunuz.

Ha Long’un kelime anlamı gokten dusen ejderhalar…Korfez ismini bir efsaneden aliyor. Gercekten de denizden yükselmis küçüklü büyüklü bu adacıklar tepeden bakıldığında bir ejderhanin su yuzundeki kıvrımlarını andırıyor. Efsaneye göre büyük bir ejder denize inmeye karar verdiği zaman kuyruğu bir dağa çarpar ve dağ parçalara ayrılır. Binlerce parçaya ayrılan büyük bir kitle denizin dört bir yanına saçılarak bu adaları oluşturur.

Sanki Çin Denizi’nin derinliklerinde yaşayan bir sanatçı, tek tek oyduğu kayaları yeryüzündekiler de görsün diye su üstüne salıvermiş. Küçük küçük 1600 adacığın bulunduğu koy, denizi masal dünyasına dönüştürmüş. Muson yağmurları da ‘bu manzarada benim de tuzum olsun’ demiş, kara parçacıklarının üzerini yeşil bir bitki tabakasıyla kaplamış. Adacıklarda kimseler oturmuyor haliyle. Adacıklar arasında zikzaklar çizerek karadan açık denize doğru yelken açınca daha iri adalar göze çarpıyor. Balıkçılar adalara isimler takmış; kaplumbağa, maymun, fil, ördek gibi

Unesconun koruması altında olan bölgeye genlikle 2-3 günlük tekne turları ile geliniyor fakat günü birlik turlar da var. Bölgede gezinirken denizin üzerinde dubalar ile duran balıkçı köyleri ile karşılaşıyorsunuz. Yüzlerce mağaraya düzenlenen geziler de bu gibi turlara dahil.

Kaynaklar:

http://www.lanlanhotel.com.vn/lanlan2/index.php?cmd=news&id=15&lg=en

http://www.smiletravelvietnam.com/travelvietnam/tag-news/Ha-Long/3

http://www.enjoytravelvietnam.com/Vietnam-Tour/Ha-Long-Bay-Daily-Tours/Halong-Bay-Tours/204/Daily-Trip-to-Halong-Bay.htm

http://www.halongbayonline.com/travel_news.html

http://www.britannica.com/blogs/?s=sure&x=1&y=1&paged=17

http://www.indochinasails.com/blog/page/2/

http://www.muadulich.com/travel/halong-travel.htm

http://www.goway.com/asia/vietnam/halong-bay-cruise.html

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.