El Kaide Lideri Öldürüldü

 

Tüm dünya medyasında Bin Ladin’in ölümü ile ilgili ön sayfa haberler,(Getty Images/AFP/ VANDERLEI ALMEIDA)

Amerika devlet başkanı Barack Obama’nın 1 Mayıs gecesi yaptığı açıklama ile EL Kaide lideri Usame Bin Ladin’in öldürüldüğü bildirildi. Başkan Obama, bu kararı almadan önce Güvenlik Konseyi ile birlikte beş defa toplandıklarını ve bu kararı Cuma günü yapılan en son toplantıda aldıklarını bildirdi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamalarda El Kaide örgütü liderinin yerinin İslamabad şehrinin 100km kuzeyinde tespit edildiğini, örgüt liderinin yüksek duvarlar ve çivili tellerle çevrili ve korunaklı bir  lojman bölgesinin arasında bulunan bir malikhanede  tespit edildiği bildirildi.  Açıklamada, Afganistan’dan kalkan ve içinde özel harekat timlerinin bulunduğu  iki adet helikopterin bölgeye ulaştığı ve silahlı bir çatışmanın ardından Usame Bin Ladin’in yanındaki üç kişi ve canlı kalkan olarak kullandığı bir kadın ile birlikte ölü olarak ele geçirildiği ifade edildi. Usame Bin Ladin’in ölü bedenine de el konulduğu bildirildi.

Bu açıklamanın ardından New York halkı 11 Eylül saldırısında yıkılan Dünya Ticaret Merkezi’nin bulunduğu ‘Ground Zero’ya’ toplandı. Amerikan milli marşını söyleyerek bu haberi kutlamaya başladı.

Yoruma kapalı.