Elon Musk, Twitter’ın Anlaşma Şartlarına “Direndiğini” Söyleyerek, Fesihle Tehdit Etti

Wikimedia Commons

Elon Musk; Twitter’ı, sosyal medya platformu üzerindeki sahte hesaplar hakkında bilgi edinmesine “direnmek ve engellemek” ile suçluyor ve bunun Nisan’da yaptıkları anlaşmanın şartlarını “ihlal” ettiğini söylüyor.

Dünyanın en zengin insanı olan Musk, 6 Haziran’da San Francisco merkezli firmaya bir mektup gönderdi.

Mektupta şöyle yazıyor: “Bay Musk bu durumdan kaynaklanan tüm haklarını, işlemi tamamlamama hakkı ve birleşme sözleşmesini feshetme hakkı da dâhil olmak üzere saklı tutar.”

Tesla’nın CEO’su birkaç hafta önce Twitter’ı, platformda önemli sayıda bilgisayar kontrollü veya “sahte” hesaba izin vermekle suçladı ve şirketin bu verileri kendisine vermesini istedi.

Nisan ayı sonlarında, Twitter yönetim kurulu ve Musk’ın ortaklaşa yaptığı duyuruda, sosyal medya şirketini 44 milyar dolara satın alacağı bildirildi. Anlaşmanın sonuçlanması aylar alabilir ve Musk, Twitter’ı gerçekten satın alacağının tam olarak doğrulanmadığını da kamuoyuna açıkladı.

Mektubun ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun internet sitesinde yayınlanmasının ardından Twitter’ın hisseleri yüzde 1,5 düştü.

Elon Musk, Twitter Anlaşmasını Feshetmekle Tehdit Ediyor (EpochTV haberi, ekran görüntüsü)

Mektupta, “Twitter’ın müstakbel sahibi olarak Bay Musk, Twitter’ı kendi mülkiyetine geçirmeye hazırlanmak ve işlem finansmanını kolaylaştırmak için talep edilen verilerde açıkça hak sahibidir” deniyor. “Bu iki işlemi de yapabilmek için, Twitter’ın iş modelinin özünü, yani aktif kullanıcı tabanını tam ve doğru bir şekilde anlaması gerekir.”

“Musk, verileri talep etme gerekçesini açıklamak zorunda değildir. Aynı zamanda talep edilen verilere ilişkin sözleşmeden doğan hakkına, şirketin dayatmaya çalıştığı yeni koşullara da uymak zorunda değildir. Bu noktada Bay Musk, Twitter’ın birleşme anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmeyi açık bir şekilde reddettiğine inanıyor ve bu da, Bay Musk’ın şirketin istenen verileri, kendi yapacağı analizin ortaya çıkaracakları konusundaki endişe nedeniyle sakladığı yönünde daha fazla şüphe etmesine neden oluyor.”

Geçen ay Musk, ekibinin sahte hesapların sayısını bulmak için rastgele bir örnekleme yapmak istediğini söyledi. Ancak Twitter CEO’su Parag Agrawal daha sonra, doğru bir sayım elde etmek için, halka açık olmayan bilgilerin gerekli olacağını söyledi.

Bunun yanı sıra 6 Haziran mektubundan sonra bazı analistler Musk’ın Twitter ile anlaşmadan çıkmaya çalıştığını öne sürdü.

Wedbush analisti Dan Ives Twitter’da, “Geçtiğimiz birkaç haftadır, spam/sahte hesap sorununun TWTR anlaşmasından çıkmaya çalışmak için Musk tarafından ‘maddi ihlal’ olarak kullanılacağı tezimizden bahsediliyor” dedi. “1 milyar dolarlık ayrılma ücreti var. Twitter Board bu konuda net bir şekilde mücadele edecek. Tesla’daki büyük bir tehdidin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur; Twitter hisseleri baskı altında olabilir.”

Twitter temsilcileri, yorum talebine henüz bir yanıt vermedi.

Yazan: Jack Phillips, The Epoch Times
Çeviren: Hatice Atmaca, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.