Emzirme Anne ile Bebek Arasında Özel Bir Temas Sağlıyor

Fotoğraf İHA
Fotoğraf İHA

Anne adayları, hamilelik boyunca bebeğini kucağına alabilmeyi hayal ediyor. Anne ile bebeği arasındaki en güçlü bağ ise emzirme eylemi esnasında gerçekleşiyor.

Emzirmenin bebek ve anne için birçok fayda sağladığını belirten Özel Medline Aydın Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İlhami Çuhadar, annenin kendine gelir gelmez bebeğini emzirmesi gerektiğini ile ilgili bilgilendirdi. Çuhadar, “Emzirmeye doğumdan hemen sonra başlamak gerekir. Özellikle doğumdan sonra ilk birkaç gün içerisinde gelen koyu süt mutlaka bebeğe verilmelidir. İlk günlerde gelen bu süt, bebeğin büyümesine ve hastalıklara karşı koruyucu madde almasına yardımcı olur” dedi.

Anne sütünün faydalarını sıralayan Dr. Çuhadar, “Anne sütü bebeğin beslenmesi için ideal besindir. Bebeği hastalıklardan korur. Anne sütü ile beslenen bebeklerde ishal, alerjik hastalıklar, solunum yolu hastalıkları daha az görülür. Anne sütü en doğal ve taze besindir. Anne sütü her zaman temiz ve mikropsuzdur. Anne sütü daima hazırdır, en uygun sıcaklıktadır ve ekonomiktir. Anne sütü kolaylıkla sindirilir. Çok zengin gıda içeriğine rağmen, bebeklerin hassas sindirim sistemlerine uygunluk gösterir. Anne sütü bağışıklık ile ilgili maddeler içerir ve bebeğin bağışıklık sisteminin gelişimini kolaylaştırır. Anne sütü alan bebeklerde karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür. Anne sütü bebek ile anne arasında özel sevgi bağı kurulmasını sağlar. Anne sütünün bebeğin zeka gelişimine de olumlu katkıları vardır. Emziren annenin doğum sonu kanamaları daha az olur. Anne sütü bebek için doğal bir sakinleştiricidir. Emziren annelerin meme kanserine yakalanma riski daha düşüktür. Emzirme annenin ileride yumurtalık ve endometrium (rahim iç tabakası) kanserine yakalanma riskini azaltır” şeklinde konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.