Endonezya’da Ölü Sayısı 832’ye Yükseldi

Cuma günü Endonezya'da yaşanan deprem ve sonrasın çıkan tsunaminin ardından ölü sayısı bugün 832'ye yükseldiği bildirildi.

Ulusal Afet Ajansı (BNPB), deprem ve ardından tsunaminin etkili olduğu Palu kentinde ölü sayısının 832’ye çıktığı belirtildi.

Bölgede altyapı ve toprak kaymaları nedeniyle ulaşımda sorunlar yaşandığı kaydedildi. Elektrik kesintisinin devam ettiği belirtilen bölgede yakıt, gıda ve özellikle içme suyunda sıkıntılar yaşandığı bildirildi.

Donggala bölgesinin 27 kilometre kuzeydoğusunda yerin 10 kilometre derinliğinde meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki sarsıntının ardından Donggala ve Palu kentlerini 3 ve 6 metre yüksekliğinde tsunami dalgaları vurmuştu.

Lombok Adası’nda temmuz sonu ve ağustos ayında 6.3 ile 6.9 ve 7 büyüklüğünde depremler meydana gelmiş, 450 binden fazla kişiyi etkileyen depremlerde 563 kişi hayatını kaybetmişti.

“Pasifik Ateş Çemberi” olarak adlandırılan deprem ve volkan kuşağında yer alan Endonezya’da 26 Aralık 2004’te 9,1 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami sonucu bölgedeki diğer ülkeleri de kapsayan geniş bir alanda 230 bin kişi ölmüştü.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.