Enerjide Kamulaştırma Kararları Resmi Gazete’de Yayımlandı!

Fotoğraf: Pixabay- Pexels

Türkiye’nin çeşitli illerinde devam eden enerji projeleri için bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, Balıkesir’de kurulacak yeni bir rüzgar enerjisi santrali (RES) üretim tesisi ve Bursa’daki mevcut bir RES’in kapasite artırımı için bazı taşınmazlar acele kamulaştırılacak.
Söz konusu karara göre, Balıkesir’de Pazarköy RES’in kurulması için gerekli bazı taşınmazlar ile Güney-1 RES üretim tesisinin kapasite artırımı için gerekli bazı taşınmazlar, tapuda Hazine adına tescil edilmek üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından acele kamulaştırılacak.
MA’dan Tolga Güney’in haberine göre çoğunluğu orman alanlarında yer alan 1883 maden projesinin 628’i için ise “ÇED gerekli değil” kararı verildi. Bu kararların 89 tanesini altın, bakır, kurşun gibi madenler ve petrol arama izinlerine dair alınan kararlar oluşturdu. Yine enerji sektörü için 380 “ÇED gerekli değil” kararı alınırken bunun 368’ini GES’ler oluşturdu. Karbon salınımının en önemli sorumlularından birisi olarak gösterilen termik santraller için de 2 karar alınırken, Denizli Sarayköy’de Menderes Tekstil Sanayi isimli şirket tarafından işletilen termik santralin kapasite artışı için “ÇED gerekli değil”, Maraş’ta işletilen termik santralin kapasite artışı için de dosyada “nihai karar” açıklanarak, yurttaşın görüşlerine açıldı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.