Epoch Times Hong Kong Matbaası Balyozlu Kişilerin Saldırısına Uğradı

12 Nisan’ın erken saatlerinde şüpheli dört kişi Epoch Times’ın Hong Kong şubesinin baskı tesisine izinsiz girerek, bilgisayarlara ve baskı ekipmanına zarar verdi. Bu kanunsuz girişimin, medya organını susturmak amacıyla Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarafından gerçekleştirilen en son girişim olduğuna inanılıyor.

Kasım 2019’da aynı tesise düzenlenen saldırıda, dört maskeli adam iki matbaayı ateşe vermişti; failler hala bulunamadı.

Hong Kong baskısının sözcülerinden Cheryl Ng, izinsiz yapılan girişimin ÇKP’nin yaptığı kanunsuz eylemlerin bir özelliği olduğunu ve amacının komünist rejime tabu olan konular hakkındaki haberler yapan bağımsız bir yayın organını susturmak olduğunu söyledi.

Saldırıyı kınayan Ng, bunun Hong Kong’un ifade özgürlüğüne karşı işlenen bir suç olduğunu söyledi.

Hong Kong’daki birkaç bağımsız medya kuruluşundan biri olan Epoch Times, ÇKP içindeki siyasi çatışmalar, rejimin etnik azınlıklara ve dini gruplara yönelik insan hakları ihlalleri ve Pekin’in yurtdışındaki propagandası ve nüfuz operasyonları da dahil olmak üzere Çin hakkında sansürsüz pek çok yayınlarıyla tanınıyor.

Hong Kong baskısı ayrıca, Haziran 2019’da başlayan, ancak Pekin’in Çin yönetimindeki şehre katı bir ulusal güvenlik yasası koymasıyla Temmuz 2020’de bastırılmış olan, şehrin demokrasi yanlısı hareketine kapsamlı bir şekilde yer vermişti. Yasa, Hong Kong’un azalan özerkliğini, özellikle de şehrin basın özgürlüklerini daha da azalttı.

12 Nisan 2021’de The Epoch Times’ın Hong Kong baskısının matbaasında balyoz kullanan siyah giyinmiş kişileri gösteren CCTV’den alınan ekran görüntüsü. (The Epoch Times)

Epoch Times’ın Hong Kong baskısı yaptığı bir açıklamada, Hong Kong’da “beyaz terör” yarattığı için, ÇKP’yi kınarken, uluslararası toplumu komünist rejim tarafından kuşatma altında olan Hong Kong’un ifade özgürlüğünü savunmaya çağırdı.

İzinsiz Giriş

12 Nisan günü sabah 4:38 civarında, baskı tesisinde çalışan bir kadın, tesise dönerken cep telefonuyla konuştuğu sırada 30’lu yaşlarında bir adamın yanında durduğunu gördü.

Dört kişiden ikisi CCTV’ye yakalandı. (Epoch Times)

Kadın sürgülü bir kapıyı kapatmaya çalışırken, adam aniden yürüdü ve kapanmasını önlemek için kapı eşiğinde durdu.

Adam daha sonra çalışan kadına öfkeyle Mr. Chu’nun dışarı çıkmasını ve onunla görüşmesini söyledi. Çalışan böyle bir kişinin olmadığını söylediğinde, adam gitmeyi reddetti.

Aniden, üç adam daha geldi ve tesise doğru ilerledi. Adamlardan ikisi balyoz, biri ise içinde bıçak bulunan plastik bir torba taşıyordu.

Bu kişiler başka bir çalışana; “Uzaklaş. Çek git. Seni ilgilendirmez. Çek git. Beni bir şey yapmaya zorlama.” şeklinde bağırdılar.

The Epoch Times’ın Hong Kong baskısını basan baskı tesisinde, matbaa ekipmanının üstündeki inşaat molozu. 12 Nisan 2021 (Adrian Yu / The Epoch Times)

Adamlar içeri girdikten sonra matbaa aletine balyozla vurmaya başladılar. Hasar gören öğeler arasında matbaanın merkezi kontrol paneli ve birkaç bilgisayar vardı. Adamlardan biri ayrıca çantasındaki inşaat molozlarını ekipmanın üzerine attı.

Videoda yakalanan izinsiz giriş yaklaşık iki dakika sürdü. Adamlar ayrılırken, beyaz bir minibüsle kaçmadan önce bir bilgisayar çaldılar.

Hemen ardından matbaa personeli, kısa bir süre sonra olay yerine gelen polisi aradı.

Hasarlı bilgisayar. (Adrian Yu / The Epoch Times)

Şubat 2006’da kurulan baskı tesisi, daha önce dört kez saldırıya uğramıştı. Aynı ay, haydutlar binaya girmiş ve yeni satın alınan ekipmana zarar vermişlerdi.

Ekim 2012’de, baskı tesisine girmek isteyen haydutlar kapıyı kırmayı başaramamışlardı. Yaklaşık iki ay sonra, alet çantalarını taşıyan yedi adam belirdi ve kapıyı aşmaya çalıştılar; polis çağrıldıktan sonra kaçtılar.

19 Kasım 2019’da gerçekleşen kundakçılık saldırısı, 40.000 dolardan fazla hasara neden oldu. O gün, görünüşte kendilerini Hong Kong demokrasi protestocuları olarak gösterip gizlenmek için siyahlar giyinen dört kişi, deponun yangın söndürme sistemini harekete geçirecek bir yangın çıkarttı.

Birkaç ABD senatörünün yanı sıra Sınır Tanımayan Gazeteciler ve Gazetecileri Koruma Komitesi ve Hong Kong’daki Yabancı Muhabirler Kulübü grupları da kundakçılık saldırısına karşı çıktılar.

Ng, şirketin Hong Kong baskısının şiddetli tehditlere boyun eğmeyeceğini ve hasarı onarma sürecinde olduğunu söyledi. Hong Kong polisinin davayı çözeceğini ve dört adamı adalete teslim edeceğini umduğunu belirtti.

Hong Kongluları gazeteyi desteklemeye devam etmeye çağırdı.

Haber; Frank Fang / The Epoch Times
Çeviri; Şendağ Gökçe / Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.