Erdoğan 3. Dönem’de Başbakanlığa Hazır

24. Dönem milletvekilliği seçimlerinin sonuçlarına göre 3. dönem’de oyların %49, 91 alarak tek başına iktidar olan Başbakan ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara’da Ak Parti Genel merkezinin balkonunda zafer konuşmasını yaptı. Eşi Emine Erdoğan, çocukları ve torunlarıyla binlerce partilinin hazır bulunduğu seçim kutlamalarında yaptığı   konuşmasına; 81 vilayeti, 74 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının tamamını  ve Tokyo’dan Viyana’ya, Paris’ten Toronto’ya kadar tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını; Türkiye’den gelecek haberleri heyecanla bekleyen Kahire, Saraybosna, Bakü, Lefkoşa ve diğer tüm ülke ve kardeş başkentleri muhabbetle selamlayarak başladı.

 Başbakan Erdoğan12 Haziran seçim sonuçlarının ülkemize, milletimize tüm dünyaya hayırlı olmasını; sonuçların  hem bölgemizde hem de dünyada huzur ve istikrara katkı sağlamasını dilediği konuşmasına ‘’ Katılım noktasında tüm milletime cesareti ve ciddiyeti konusunda yürekten şükranlarımı sunuyorum.’’ .diy
en Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti;

” Ak Parti olarak çok farklı heyecanları yaşıyoruz. Türkiye’de her iki seçmenden birinin oyunu almış olmanın heyecanını yaşıyoruz.

Herkesi kucaklayacağız, onları da aramıza alacağız. Zira böyle yaptığımız için demokrasi tarihimizde nadir rastlanan bir şekilde 3. dönem milletimizden yetki almanın heyecanını yaşıyoruz.

Biz vurmaya değil sevmeye geldik. 22 Temmuz’da 16 milyon kişinin oyuna mazhar olurken bugün oyumuzu 5 milyon arttırarak 21 milyon oy almanın bahtiyarlığı içindeyiz. 22 Temmuz seçimlerine göre oy oranımızı artırmış olmanın heyecanını yaşıyoruz. Milletimize Ak Parti”ye olan güveninden dolayı teşekkür ederim. Samimiyetimle söylüyorum ki 12 Haziran seçimlerinin galibi Türkiye’dir, bu aziz millettir. Türkiye kazanmıştır. Bugün demokrasi kazanmıştır. Bugün milli irade kazanmıştır. Bugün millet sandığa gitmiş ve son sözü söylemiştir. Millet bütün tartışmalara, bütün terreddütlere ve gerginliklere son noktayı koymuştur.

Benim Türk, Kürt, Arap, Zaza, Çerkes, Tatar kardeşlerim kazanmıştır. 74 milyon kazanmıştır. İşçiler, memurlar, emekliler, çiftçiler, köylüler, engelliler, gençler kazanmıştır. Yoksul, kimsesiz kardeşim kazanmıştır. Mazlumların, mağdurların umudu kazanmıştır. Bugün İstanbul kadar Saraybosna, İzmir kadar Beyrut, Diyarbakır kadar Ramallah, Gazze kazanmıştır.

Bugün Türkiye kadar Ortadoğu, Balkanlar kazanmıştır. Bugün demokrasi kadar istikrar, barış kazanmıştır. Gururla ifade ediyorum ki Türkiye artık bölgesine ve dünyaya örnek teşkil eden bir demokrasiye sahiptir. Adnan Menderes’in, Fatin Rüştü Zorlu’nun, Hasan Polatkan’ın canlarını feda ettikleri demokrasi sarsılmaz bir güce ulaşmıştır. Merhum Özal’ın özlemleri artık yerini bulmuştur. Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının bina etikleri Türkiye Cumhuriyeti, güçlü demokasisi ile muasır medeniyetler seviyesine ulaşmıştır. Çetelerin istikamet çizdiği Türkiye, milletin iradesiyle artık geride kalmıştır.Benim milletim tartışmasız şekilde kazanmıştır. Milli irade üzerindeki vesayet, hukuk dışılık, üstünlerin sultası tartışmasız şekilde kaybetmiştir. Türkiye’nin önüne yeni, tertemiz sayfa açılmıştır. Herkes emin olsun ki önceki iktidarlarımızda olduğu gibi bize oy verenlerin değil tüm Türkiye’nin hükümeti olacağız.

Türkiye’nin tüm metrekaresinde Ak Parti var. Batıda doğuda kuzeyde güneyde biz varız. 7 bölgenin hepsinde ilk partiyiz. Çünkü biz kimseyi dışlamadık. Canlar arasında fertler arasında ayrım yapmıyoruz. Demokrasinin standartlarını yükseltme amacında olduk. Bir nebze bile bundan sonra geriye gidiş olmayacak. Herkesin yaşam tarzı inancı değerleri bizim üzerimize mübarek bir emanettir. Herkesin yaşam tarzını, inançlarını, onurumuz, namusumuz şerefimiz olarak göreceğimizden kimsenin tereddütü olmasın.

Özgürlükler çok daha genişleyecek, herkes kendini çok daha rahat ifade edecektir. Zira bugün sorumluluğumuz daha da artmıştır. Hassasiyetimiz de kat be kat artmıştır. Biz zaten üzerimizde emanet taşıyorduk, bugün bu emanet daha da artmıştır. Kibirden zaten kaçınıyorduk, bugünden itibaren, bütün üyelerimizle, bileseniz ki daha da sakınacağız, daha da mütevazı olacağız. Bundan sonra bu konuda daha hassas olacağız. Tevuzaya daha çok özen göstereceğiz. Biz bu millete efendi olmaya değil hizmetkâr olmaya devam edeceğiz.

Sandıktan çıkan sonucu en doğru şekilde okumanın amacı içinde olacağız. Yeni anayasa yapmak için de milletimiz bize bir görev verdi. Anayasayı uzlaşmayla yapma görevini milletimiz bize verdi. Bunu da umut verici bir gelişme olarak görüyoruz. 330 milletvekili çıkardık ya da çıkarmadık diye kapılarımızı kapamayacağız. Bütün partilere gideceğiz. Parlamento dşındaki STK’larla, akademisyenlerle istişare ve uzlaşma içinde olacağımızı daha bu akşamdan ifade ediyorum. Sivil, katılımcı, özgürlükçü bir anayasayı hep birlikte yapacağız. Bu anayasada herkes kendini bulacak. Doğu kendisini bulacak. Batı, kuzey, güney kendini bulacak. Milletim işte bu benim anayasam diyecek. Milletimin her ferdini birinci sınıf olarak görecek bu anayasa. Her kimlik, her ferdin, demokrasi, barış talebine bu anayasa karşılık verecek. Bu anayasa Türk’ün, Kürd’ün, Zaza’nın, Çerkes’in, Arap’ın, Tatar’ın, Sünni’nin Alevi’nin yani 74 milyonun anayasası olacak. Bu anayasa kardeşlik, dayanışma, paylaşma, birlik, beraberlik üstüne tesis edilecek.’’

Yoruma kapalı.