Erdoğan Bilim Kurulu’nda Alınan Kararları Açıkladı

Bilim Kurulu’nda maske ile ilgili alınan kararlar açıklandı.

Gelen son dakika bilgisine göre, Koronavirüs Bilim Kurulu, 26 Nisan Salı günü saat 12:00’de Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca başkanlığında toplanacağı açıklanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilim Kurulu üyeleriyle Külliye’de alınan kararları açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması şu şekilde;

Dünyamızın son 2 yılı bu salgının gölgesi altında geçti. Bu süreç kısa sürede üretimden tüketime, spordan eğitime, istihdama kadar her alanı etkileyen bir krize dönüştü.

Ülkemizi bu sancılı ve sarsıntılı dönemden çıkartarak milletimize karşı sorumluğumuzu yerine getirmenin huzuru ile bugün buradayız. Sağlık altyapımız ve sağlık çalışanlarımızla dünyada örnek bir mücadele ortaya koyan heyetimizi kutluyorum. 

Salgının başlangıcından bilinmeyen tanınmayan sonuçları kestirilmeyen bir vürüsle karşı karşıya gelinmiş olmasının yol açtığı belirsizlikler vardı. Virüsün kaynağı olarak gösterilen Çin’den gelen bilgiler dehşet bir tablo ortaya koymaktaydı. Vatandaşlarımızı virüse karşı korumak için dünyada geliştirilen her aracı ön plana çıkardık. Kendi verilerimizi analiz ettikçe bilgilerimizi geliştirdik. Mücadele yöntemlerimizi oluşturduk. Yerli solunum cihazından tanı kitine, ilaç ve aşı üretimine kadar pek çok başarıya imza attık. Dünyada kendi aşısını üretebilen 9 ülkeden biri durumundayız.

Değerli bilim insanlarımıza milletim adına şükranlarımı sunuyorum. 1 milyon 300 bin kişilik sağlık ordumuzun haftanın 7 günü verdiği hizmetleri asla unutmayacağız. Yürütülen mücadeleye destek veren bakanlıklarımızı da tebrik ediyorum. Sağlık çalışanlarımıza teşekkürümüzü  en azından bir kısmın onlara yönelik şiddetin öne geçilmesinden bir dizi düzenleme ile ifade etmenin gayreti içerisindeyiz.  

Bilim Kurulumuz bundan sonra olağanüstü bir durum olmadıkça düzenli toplantı  yapmasına ihtiyaç kalmamıştır. 

Kapalı mekanlardaki maske kullanma zorunluluğu tümüyle kaldırılmıştır. Sadece toplu taşıma ve sağlık kuruluşlarında devam edecek. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.