Erdoğan, Macron ve Merkel İle Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi

Üç Başkan arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesinde Almanya’daki ırkçı saldırı ve İdlib hakkında konuştular.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel arasında üçlü bir telefon görüşmesi gerçekleştirildi.

Erdoğan, Almanya’nın Hanau kasabasında iki ayrı kafenin silahla taranmasıyla aralarında 5 Türk vatandaşının da bulunduğu 9 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısında yaşamını yitirenler için başsağlığı, yaralılar için başsağlığı diledi.

Erdoğan, yabancı düşmanlığı, ayrımcılık ve İslam karşıtlığı saikli bu saldırıları lanetlediğini ifade etti.

Öte yandan Erdoğan, İdlib’deki saldırganlıklarının durdurulması gerektiğini belirterek insani krizin önlenmesi için somut eylemlerle güçlü destek sağlanması gerektiğini belirtti.

Merkel’den İdlib Açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Brüksel’de düzenlenen basın toplantısında Macron ve Erdoğan ile telefon görüşmesini hatırlatarak İdlib’te ateşkesin sağlanması ve siyasi çözümün bulunması için ısrar ettiklerini belirtti.

Merkel, “Durumun hızlı bir şekilde iyileşmesini umut ediyorum. Cumhurbaşkanı Macron ve ben siyasi bir yol bulunması yönünde çaba sarf ettik ve buna daha önce de yapılan İstanbul formatında katkıda bulanacağımıza hazır olduğumuzu açıkladık. Umarım bu (toplantı) yapılır.” şeklinde konuştu.

Macron İdlib Hakkında Konuştu

Macron, İdlib’teki saldırıların kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, “İdlib’de insani felaket yaşanıyor. Rusya destekli Esed rejimi (İdlib’de) ilerliyor.” ifadesini kullandı.

“İdlib’de askeri tansiyonun yükselme riski bulunuyor. Dün 2 Türk asker hayatını kaybetti. Daha önce de onlarcası yaşamını yitirdi. Çok riskli bir durum. Bu durum göç krizine de götürebilir.” şeklinde konuştu.

Macron, “Putin ve Erdoğan’a karşı çok açık konuştuk. Putin’in rolü ve sorumluluğu bulunuyor. Merkel ve bana göre (İdlib’deki) durum derhal ateşkes sağlayarak çözülür. Bunu Rusya ve Esed rejiminden istedik. Bu durum aynı zamanda siyasi bir süreç ile çözülür.

Bu nedenle İstanbul formatında 4’lü (Rusya, Türkiye, Almanya ve Fransa) bir toplantının düzenlenmesi konusunda hazır bulunduğumuzu ve en kısa zamanda yapmak istediğimizi belirttik. Gidebileceğimiz tek yol bu.” açıklamasında bulundu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.