Erdoğan, Sokağa Çıkma Yasağının Esnetilmesine Yanıt Verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 yaş altı ve 65 yaş üstüne ilişkin belirli aralıklarla sokağa çıkabilmelerine dair kamuoyundaki taleplerin farkında olduğunu söyledi.

Erdoğan, bulunulan taleplerin üzerine vatandaşların zorlandığını bildiklerini, bu durumda atılacak her adımın Bilim Kurulu’nun onayı ile olması gerektiğini söyledi.

Telekonferans yöntemiyle gerçekleşen Merkez yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, ramazan ayında yapılacak çalışmalar ve salgın sonrasındaki normalleşme süreci ele alındı.

Erdoğan toplantıda, Kovid-19 ile ilgili tedbirlerin “keyfi” değil, Bilim Kurulu’nun önerisiyle alındığını, milletin bu kurallara riayet ettiğini, bunun sürdürülmesi gerektiğini belirterek, “Evinde kalan vatandaşımızın yanında olduğumuzu hissettirmeliyiz” dedi.

Kovid-19 nedeniyle zor bir süreçten geçildiğini, ramazanda sosyal yardımların daha da önem kazandığını ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

“Dünyada kim yardım istiyorsa elimizden geldiğince destek vermeye çalışıyoruz. Bu ayda da çalışmalarımızı; özellikle kadın ve gençlik kollarımız; vatandaşların ihtiyaç ve taleplerini tespit ederek hemen gidermeliyiz. Vatandaşımız ‘kimse bizim sesimizi duymuyor’ düşüncesine kapılmamalı. 4 milyondan fazla aileye 1000’er liralık yardımı yaptık. Yapmaya devam edeceğiz. Evinde tencere kaynamayan vatandaşımız kalmamalı. Teşkilatlarımız ve belediyelerimiz ramazan ayında ortak çalışmaları hızlandırılmalı.”

Erdoğan, 20 yaş altı ve 65 yaş üstü içi sokağa çıkma yasağının esnetilip belirli aralıklarla sokağa çıkabilmelerine dair kamuoyundaki taleplerle berberlerin ve bazı iş yerlerinin açılması gibi esneme taleplerinin farkında olduğunu belirtti.

Ancak atılacak her adımın Bilim Kurulu onayı ile olması gerektiğini belirten Erdoğan, “Kurul, hem sağlık açısından hem de toplum bilimleri açısından tüm detayları ele alıyor. Biz de kararlarına uyuyoruz” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.