Erdoğan ve Merkel Telefonda Görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Başbakanı Merkel, telefon görüşmesi gerçekleştirerek İdlib ve mülteci meselesini konuştu.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel arasındaki telefon görüşmesinde, İdlib’de yaşanan son gelişmeler, Suriye krizi ve bölgesel meseleler üzerindeki ortak çalışmalar görüşüldü.

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Merkel’in Türk birliklerine düzenlenen saldırıları kınadığını ve Suriye rejimi ile destekçilerin saldırılarına son vermesi gerektiği çağrısında bulundu.

Seibert, iki başkan arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesinde Merkel’in hayatını kaybeden askerlerden dolayı taziyede bulunduğunu belirterek, “Şansölye Merkel, Türk birliklerine yönelik acımasız saldırıyı kınadı ve Suriye rejimi ile destekçilerinin saldırılara son vermesi çağrısında bulundu.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Rusya lideri Vladimir Putin’le Türkiye sınırında oluşturulması olası bir güvenli bölge konusunu da ele aldıklarını söyledi.

“Mültecilerin kullanılması kabul edilemez.”

Erdoğan, görüşmede mülteciler için adil yük ve sorumluluk paylaşımı ile bu konuda uluslararası yükümlülüklere riayet edilmesi gerektiğini işaret etti.

Merkel, “Türkiye’nin İdlib’de karşı karşıya kaldığı durumu anlıyorum. Ama Avrupa Birliği ile diyalog için mültecilerin kullanılması kabul edilemez. Bence bu yolda ilerleyemeyiz” ifadelerini kullandı.

Merkel, Türkiye ile AB arasındaki mülteci anlaşması üzerinde görüşülebileceğini, Almanya’nın Türkiye’yi destekleyebileceğini açıkladı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.